• Odbierz prezent
Fake news? Chińska rządowa "kryptowaluta" jednak nie tak szybko

Rządowa waluta cyfrowa oparta na technologii blockchain, emitowana przez Ludowy Bank Centralny Chin od dłuższego czasu wywołuje wiele emocji. Liczne krzykliwe nagłówki zapewniają o tym, że będzie ona „większa niż bitcoin (BTC)” i z łatwością „przyćmi blask tworzonego przez Facebooka Libra Coina”, niedawno zaś spekulując na temat startu jej sieci, który ma nastąpić w najbliższych miesiącach. Jak jednak informują źródła związane z Komunistyczna Partią Chin, pogłoski o nadchodzącym uruchomieniu „chińskiej kryptowaluty” są nieprawdziwe.

 

Chiński dziennik Global Times wydawany przez Komunistyczną Partię Chin zapewnił w środę 28 sierpnia o tym, że medialne doniesienia o zbliżającym się wprowadzeniu do obiegu waluty cyfrowej chińskiego banku centralnego są oparte na nieuprawnionych spekulacjach. Sama informacja o tym, że waluta cyfrowa trafi do obiegu już w listopadzie tego roku jest zaś typowym fake-newsem.

 

Plotki o planach stworzenia przez, wyjątkowo nieprzychylny kryptowalutom, Ludowy Bank Centralny Chin własnej waluty cyfrowej opartej na sieci blockchain krążą w społeczności od wielu miesięcy. Pierwsze bardziej konkretne doniesienia na ten temat pojawiły się jednak dopiero na początku sierpnia i zostały wywołane przez sam bank centralny, który w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że prace nad rządowa walutą cyfrową powinny przyśpieszyć, m.in. ze względu na plany uruchomienia przez Facebooka i głównie amerykańskie korporacje swojej sieci płatniczej Libra, co w ocenie banku mogłoby - z niewyjaśnionych względów - zwiększyć globalną hegemonię dolara.

10 sierpnia dyrektor jednego z departamentów chińskiego banku centralnego ogłosił, że po pięciu latach testów i badań prototypowa waluta cyfrowa chińskiego rządu oparta na blockchain „jest w zasadzie gotowa”. Chiński rząd być może nie spodziewał się takiego zainteresowania medialnego tą kwestą i postawił na uspokojenie emocji wokół startu chińskiej waluty cyfrowej.

Jak dotąd nie wiadomo jeszcze jakie konkretne zastosowania będzie opisywana rządowa sieć płatnicza.

Czytaj także: Waluta cyfrowa Ludowego Banku Chin coraz bliżej

W ostatnim czasie portal Cointelegraph poinformował, że bank centralny Chin jest coraz bliżej wprowadzenia własnej waluty cyfrowej. Chociaż rząd chiński jest nieprzychylnie nastawiony do kryptowalut, dostrzega duży potencjał w technologii blockchain. Bank centralny Chin od dawna pracował nad własną .. Czytaj
Waluta cyfrowa Ludowego Banku Chin coraz bliżej

 


Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk