• Odbierz prezent
Facebook zapłaci karę, na którą zarobi w 9 minut

W ostatnim czasie zapadła ostateczna decyzja w sprawie kary dla Facebooka za aferę Cambridge Analytica. Jest ona niemal symboliczna w stosunku do zysków osiąganych przez firmę.

25 października poinformowano, że brytyjski organ zajmujący się ochroną danych ostatecznie zadecydował, że Facebook zapłaci karę za wyciek danych użytkowników w związku ze słynną aferą Cambridge Analytica. Wysokość kary ustalono na niemal symboliczną kwotę dla tej wpływowej firmy. Wyniesie ona 500 tysięcy funtów. Jak zwracają uwagę media, kara ta stanowi równowartość zarobków Facebooka osiąganych w czasie niecałych 9 minut. W takim czasie Facebook zarabia 645 tysięcy dolarów.

Handluj na rynku akcyjnym. Prowizja dla akcji z GPW tylko 0,20% min. 2,99 PLN

 
SPRAWDŹ

W toku postępowania stwierdzono, że w latach 2007-2014 Facebook przetwarzał dane osobowe swych użytkowników w niewłaściwy sposób, udostępniając je bez ich wiedzy i zgody zewnętrznym twórcom aplikacji.

Brytyjska firma Cambridge Analytica mogła uzyskać dostęp do danych nawet 87 mln użytkowników Facebooka. Komisarz ds. informacji w Wielkiej Brytanii - Elizabeth Denham stwierdziła, że Facebook zaniedbywał ochronę prywatności użytkowników „przed, po i w trakcie nielegalnego przetwarzania danych”.

Wysokość kary wstępnie wyznaczono jeszcze w lipcu. Była to możliwie najwyższa kara w świetle przepisów obowiązujących w marcu 2018 r., kiedy ujawniono wyciek danych. Gdyby do afery doszło po 25 maja, zgodnie z nowymi przepisami, Facebook musiałby zapłacić karę stanowiącą 4% jego globalnych przychodów.

Czytaj także: Ile Facebook zarabia na każdym użytkowniku?

Czy wart blisko pół biliona dolarów Facebook odczuje skutki informacji o wycieku prywatnych danych z kont na portalu? W ostatnim roku rosła zarówno liczba użytkowników, jak i zysk w przeliczeniu na każdego z nich - pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.   Zgodnie z ostatnim sprawoz.. Czytaj
Ile Facebook zarabia na każdym użytkowniku?

Notowania: FACEBOOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/FB/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk