• Odbierz prezent
Facebook z wynikami za II kwartał 2021 r. Kurs akcji spółki zanurkował

W ostatnim czasie Facebook opublikował wyniki finansowe za II kwartał. Przychody i zysk netto były znacznie wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również oczekiwania analityków z Wall Street. Spółka ma jednak powody do zmartwień.

 

28 lipca w środę po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Facebook opublikował wyniki kwartalne. W II kwartale przychody wyniosły 29,08 mld USD wobec 18,69 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 56% rdr. Był to największy wzrost przychodów od 2016 r. Uzyskane przychody przewyższyły szacunki analityków z Wall Street na poziomie 27,89 mld USD. Spółka wypracowała zysk netto w wysokości 10,39 mld USD w porównaniu do 5,18 mld USD przed rokiem, co stanowi wzrost o 101% rdr. Zysk na akcję wyniósł 3,61 USD, przewyższając oczekiwania analityków na poziomie 3,03 USD.

Dzienna liczba aktywnych użytkowników (DAU) wyniosła 1,91 mld zgodnie z oczekiwaniami analityków. Miesięczna liczba aktywnych użytkowników (MAU) wyniosła 2,9 mld i była nieznacznie niższa od szacunków analityków na poziomie 2,91 mld. Średni przychód na użytkownika (ARPU) wyniósł 10,12 USD, przewyższając szacunki analityków na poziomie 9,66 USD.

Spółka poinformowała, że w II kwartale miesięczna liczba użytkowników rodziny aplikacji, obejmującej Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp, wyniosła 3,51 mld w porównaniu do 3,45 mld w poprzednim kwartale 2021 r.

W minionym kwartale spółka miała na pieńku z Federalną Komisją Handlu. Wprawdzie sąd oddalił oskarżenie antymonopolowe, jednak komisja wraz z grupą 48 stanowych prokuratorów generalnych zamierza walczyć dalej. Facebook stał się również obiektem zainteresowania administracji prezydenta Joe Bidena, która zarzuciła spółce, że nie robi wystarczająco dużo, by walczyć z treściami zniechęcającymi do przyjmowania szczepionek przeciwko COVID.

Analitycy są ciekawi, jak najnowsza aktualizacja systemu iOS w urządzeniach Apple wpłynie na działalność reklamową Facebooka. Aktualizacja ta pozwala użytkownikom iPhone’ów i iPadów ograniczyć śledzenie ich urządzeń przez firmy, takie jak Facebook, utrudniając kierowanie spersonalizowanych reklam.

Wspominając o prognozach na dalszą część roku, spółka poinformowała, że po okresach szybkiego wzrostu przychodów spodziewa się spowolnienia.

Mimo dobrych wyników finansowych, w notowaniach posesyjnych kurs akcji Facebooka spadł o 5%. Od początku roku kurs akcji spółki wzrósł o 37%, znacznie przewyższając wzrost indeksu S&P 500, który w tym samym czasie zyskał 17%.

 

Notowania: FACEBOOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/FB/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk