• Odbierz prezent
Facebook z karą finansową od niemieckiego Urzędu Sprawiedliwości. Czym podpadła spółka?

2 lipca agencja Reuters poinformowała o najnowszej karze finansowej dla Facebooka. Jakie przewinienie tym razem popełniła znana spółka z branży mediów społecznościowych?

 

Według informacji agencji Reuters, Facebook tym razem otrzymał karę finansową w wysokości 2 milionów euro (2,3 mln USD) od niemieckich organów regulacyjnych. Spółka podała niedoszacowane dane dotyczące skarg związanych z nielegalnymi treściami na platformie, co stanowi naruszenie niemieckiego prawa dotyczącego transparentności internetu.

We wtorkowym oświadczeniu, niemiecki Federalny Urząd Sprawiedliwości stwierdził, że uwzględniając tylko niektóre kategorie skarg, gigant mediów społecznościowych stworzył zniekształcony obraz zakresu naruszeń prawa na swej platformie.

Facebook w reakcji na karę stwierdził, że spełnił wymagane przez prawo obowiązki dotyczące transparentności, jednocześnie dodając, że pewnym aspektom prawnym „brakowało przejrzystości”. Spółka poinformowała, ze zastrzega sobie prawo do odwołania po przeanalizowaniu sprawy.

Zgodnie z niemieckim prawem, media społecznościowe są zobowiązane do zgłaszania liczby otrzymanych skarg, dotyczących nielegalnych treści na swych platformach.

Niedawno mianowana minister sprawiedliwości - Christine Lambrecht stwierdziła, że opcja złożenia skargi o naruszeniu prawa jest trudniejsza do znalezienia na Facebooku niż opcja złożenia skargi na to, że dany post złamał standardy społeczności. Minister dodała: „To jest całkiem jasne, że standardy społeczności Facebooka nie są równoważne standardom prawa”.

W związku z tym, liczby ujawnione przez Facebook byłyby zaniżone. W swym raporcie dotyczącym drugiej połowy 2018 r. Facebook poinformował, że otrzymał 1048 skarg związanych z nielegalnymi treściami na swej platformie. Tymczasem inne duże firmy zgłaszają ich znacznie więcej. Raporty Twittera i YouTube ujawniały ponad 250 000 takich skarg w ciągu roku.

Od czasu afery Cambridge Analytica Facebook stara się odbudować swój wizerunek. W odpowiedzi na karę od niemieckiego Urzędu Sprawiedliwości, rzecznik prasowy Facebooka powiedział: „Chcemy usunąć mowę nienawiści tak szybko i efektywnie, jak to jest możliwe.”

Warto zwrócić uwagę, że ostatnia kara dla Facebooka jest niemal symboliczna. Przedstawiając wyniki finansowe za 1 kwartał 2019 r., spółka szacowała możliwą karę od Federalnej Komisji Handlu (FTC) za aferę Cambridge Analytica na około 3 mld USD.

Kara w wysokości 2 milionów euro zapewne tym bardziej nie zrobiła wrażenia na inwestorach. Na wtorkowej sesji giełdowej cena akcji Facebooka jest notowana około 0,40% na plusie.

Czytaj także: Facebook ze znakomitymi wynikami. W tle kara finansowa dla spółki

24 kwietnia po zakończeniu sesji na amerykańskiej giełdzie spółka Facebook przedstawiła wyniki finansowe za 1 kwartał 2019 r. Nie bez znaczenia jest kara finansowa nałożona na spółkę przez Federalną Komisję Handlu (FTC) w związku z aferą Cambridge Analytica. Nie zmartwiło to jednak inwestorów.   1.. Czytaj
Facebook ze znakomitymi wynikami. W tle kara finansowa dla spółki

Notowania: FACEBOOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/FB/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk