• Odbierz prezent
Facebook wypuści swoją „kryptowalutę” wcześniej niż zakładano

Wedle anonimowych źródeł związanych z największych portalem społecznościowym świata, Facebook opublikuje white-paper swojego wirtualnego tokenu płatniczego opartego na technologii blockchain już we wtorek 18 czerwca. GlobalCoin, bo taka będzie jego nazwa, ma być stable-coinem o kursie powiązanym z dolarem amerykańskim, pozwalającym na dokonywanie natychmiastowych płatności w obrębie aplikacji należących do ekosystemu Facebooka - Messenger, Instagram i WhatsApp.

 

Początkowe doniesienia BBC wspominały o wprowadzeniu GlobalCoina w wybranych krajach na początku 2020 r., jak się jednak okazuje, może nastąpić to wcześniej. Szczegóły techniczne dotyczące działania tokenu poznamy 18 czerwca, kiedy to opublikowany zostanie white paper GlobalCoina, będący częścią facebookowego projektu o nazwie Libra, rozwijanego w tajemnicy od początku zeszłego roku.

Obecnie pracuje nad nim ponad 100 osób, na czele których stoi David Marcus, były prezes PayPala. Oprócz tego, projekt ma być zarządzany przez niezależną fundację, która ma zapewnić pewien stopień decentralizacji całej sieci. Podmioty, które będą chciały prowadzić jeden z węzłów sieci blockchain GlobalCoina wg wstępnych doniesień będą zobowiązane do uiszczenia opłaty w wysokości 10 mln dolarów.

Obecnie nie wiadomo czy Facebook pracuje nad całkowicie autorską siecią blockchain, czy wykorzysta do tego celu już istniejące rozwiązania. Pewnym jest, że GlobalCoin będzie posiadał pełne pokrycie w dolarze amerykańskim (i być może w innych walutach fiducjarnych), w pełni eliminując wahania kursowe. 

Nazywanie GlobalCoina „kryptowalutą” jest jednak nadużyciem, gdyż nowy projekt Facebooka będzie konkurencją dla dostawców rozwiązań płatniczych oraz banków, nie zaś dla bitcoina (BTC) i innych kryptowalut.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule:

Czytaj także: Facebook konkurencją dla MasterCard, Visy i… Bitcoina?

Krążące od wielu miesięcy plotki na temat wirtualnej waluty funkcjonującej w oparciu o technologię blockchain, którą rzekomo planuje uruchomić Facebook okazują się coraz bardziej prawdopodobne. O tym, że największy portal społecznościowy świata bada korzyści, jakie przynieść może wyemitowanie własne.. Czytaj
Facebook konkurencją dla MasterCard, Visy i… Bitcoina?

Notowania: FACEBOOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/FB/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk