• Odbierz prezent
Facebook i Instagram mają problem z fałszywymi reklamami Libra

W ostatnim czasie w internecie powstało wiele stron związanych z projektem Libra. Niektóre z nich już oferują sprzedaż tej waluty cyfrowej po niższych cenach. Niestety jednak są one oszustwem. Portal The Washington Post zwrócił uwagę na ten problem.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

Podczas, gdy Facebook czyni starania o akceptację projektu Libra, w internecie pojawiła się fala fejkowych kont i stron internetowych powołujących się na związek z tym projektem, w tym też na samym Facebooku. Według raportu The Washington Post z 22 lipca, w Internecie, a w szczególności w mediach społecznościowych można się natknąć na co najmniej kilkanaście fałszywych kont i stron internetowych oraz grupy, na których promuje się oszustwa powołujące się na związek z projektem waluty cyfrowej Libra. Szczególna aktywność w tym zakresie została zauważona na Facebooku i Instagramie. Pomimo, że projekt nie został jeszcze zrealizowany, zdarzają się przypadki oferowania sprzedaży waluty cyfrowej Libra ze zniżką, jeśli użytkownik skorzysta z usług strony internetowej pośrednika, która ma na celu wyłudzenie pieniędzy.

Część fałszywych kont na Facebooku i Instagramie zostało usuniętych w poniedziałek po tym, jak The Washington Post powiadomił Facebook o tym problemie.

Rzecznik Facebooka – Elka Loods powiedziała w swym oświadczeniu: „Facebook usuwa reklamy i strony, które łamią naszą politykę, kiedy się o nich dowiadujemy i wciąż pracujemy nad poprawą wykrywania oszustw na naszej platformie.”

 

The Washington Post zwrócił uwagę, że wysyp fejkowych kont i bezsilność Facebooka w samodzielnym ich wykrywaniu może podważyć wysiłki firmy, która stara się odzyskać zaufanie użytkowników, a także zadowolić organy regulacyjne, analizujące nową propozycję globalnej waluty cyfrowej.

Wiele z fałszywych kont zawiera logo Facebooka, zdjęcia jego szefa – Marka Zuckerberga, a także oficjalne materiały graficzne czy marketingowe związane z projektem Libra.

The Washington Post zwrócił uwagę, że wśród licznych stron internetowych szczególnie wyróżnia się buylibracoins.com, która jest wyjątkowo dopracowana i wykorzystuje logo Libra zaczerpnięte z oficjalnej strony projektu Libra.org. Strona buylibracoins.com oferuje użytkownikom możliwość założenia konta i inwestowania w Libra za pomocą znanych kryptowalut, takich jak Bitcoin. Portal The Washington Post próbował skontaktować się z właścicielami tej witryny, jednak nie uzyskał odpowiedzi na prośbę o komentarz.

 

Eswar Prasad – profesor ekonomii wyraził na temat zaistniałej sytuacji swoje zdanie: „To jest głęboka ironia, że sam Facebook jest wykorzystywany jako platforma, aby podważyć zaufanie w walutę Facebooka, do której stara się on zbudować zaufanie. Facebook ma ogromną sieć na całym świecie i ogromne możliwości finansowe… Ale jedynym sposobem, by Libra mogła dobrze działać jako środek wymiany, jest to, by każdy mógł jej zaufać. I to jest właśnie teraz ważne pytanie: czy zaufanie do Facebooka będzie wystarczające.”

 

Problem fałszywych kont i stron internetowych dotyczy nie tylko projektu Libra. Nie brakuje także podobnych oszustw dotyczących Bitcoina i innych kryptowalut. Szczególnie łatwo stać się ofiarą oszustwa na wczesnym etapie popularności danego aktywa. Oszustwa nie ograniczają się jedynie do Facebooka i Instagramu, są także rozprzestrzeniane na Twitterze, YouTube czy WeChat.

Przed rozpoczęciem prac nad Libra, Facebook sam wprowadził ograniczenia dotyczące reklam związanych z kryptowalutami.

 

Oczywiście nie wszystkie strony internetowe poświęcone projektowi Libra są tworzone w nieuczciwych celach. Pewna część twórców stron internetowych związanych z Libra zakłada je w celu dyskusji nad tym projektem i mają nadzieję, że gdy stanie się popularny, będą mieli dużo wejść na swoje strony.

 

Czy fejkowe strony mogą zaszkodzić planom Facebooka?

W odpowiedzi na pytanie o fałszywe strony i konta, senator Mark R. Warner z Senackiej Komisji Bankowości powiedział w poniedziałek: „To jest kolejna mocna wskazówka, że Facebook powinien przyjąć bardzo ostrożne podejście do Libry i zobowiązać się nie uruchamiać żadnego produktu, dopóki wymagania amerykańskich regulatorów nie zostaną spełnione.”

Już wcześniej w tym miesiącu w trakcie dwudniowego spotkania w Kongresie Demokraci i Republikanie wyrażali swoje obawy dotyczące nowej waluty cyfrowej. Zastanawiali się, czy Facebook, który ma problemy z powstrzymywaniem rozprzestrzeniania się fałszywych informacji i problemy z praktykami dotyczącymi prywatności, może być odpowiednio przygotowany na uruchomienie swojej własnej waluty, w tym także czy będzie w stanie poradzić sobie z praniem pieniędzy i defraudacjami.

Czytaj także: Facebook i Libra Coin zmiażdżone przez Kongres USA

Projekt współtworzonej przez Facebooka sieci płatniczej Libra Coin, powszechnie i zarazem mylnie nazywanej „kryptowalutą”, nie przestaje wzbudzać ogromnych emocji, mimo że poznaliśmy dopiero szczątkowe informacje na temat jej przyszłego funkcjonowania. Trudno jednak dziwić się temu niesłabnącemu zai.. Czytaj
Facebook i Libra Coin zmiażdżone przez Kongres USA

Według whitepapera Libra, będzie ona wspierana przez rezerwę takich aktywów, jak depozyty bankowe, obligacje rządowe, a także sieć giełd, która pozwoli kupować i sprzedawać tę walutę, używając lokalnych pieniędzy.

 

Chociaż Libra jeszcze nie jest obecna na rynku, to już wywołuje sporo kontrowersji, szczególnie w amerykańskim Kongresie. Trwają oczekiwania na dalszy rozwój sytuacji. W międzyczasie znaleźli się tacy, którzy chcą nieuczciwie zarobić.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk