• Odbierz prezent
EUR/USD rośnie w reakcji na indeks ZEW z Niemiec. Jak prezentuje się nastrój ekonomiczny naszego głównego partnera handlowego?

Z niemieckiej gospodarki napłynęły dzisiaj ważne dane w postaci indeksu ZEW za maj:

Nastrój Ekonomiczny ZEW w Niemczech: 51,0 (prognoza: 32,0; poprzednio: 28,2)

Indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych w Niemczech: -93,5 (prognoza: -88,0; poprzednio: -91,5)

Co to jest indeks ZEW?

Jest to wskaźnik sentymentu, który obrazuje nastroje i opinie dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech. Indeks ZEW opracowywany jest w niemieckim instytucie Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung w Mannheim. Polega na przepytaniu kilkuset analityków oraz specjalistów z dziedziny finansów. Przedstawiają oni swoją opinię, jak będzie się kształtowała w średnim terminie przyszła sytuacja koniunkturalna w biznesie oraz na rynkach finansowych. Wynik stanowi różnicę pomiędzy opiniami pozytywnymi i negatywnymi. Horyzont czasowy w jakim ankietowani oceniają stan gospodarki to 6 miesięcy.

Nastrój Ekonomiczny ZEW w przeszłości

W połowie marca otrzymaliśmy fatalny odczyt nastroju ekonomicznego ZEW z Niemiec na poziomie -49,5 punktów. Jednak nie był to najgorszy wynik w historii. Z rekordem mieliśmy do czynienia w lipcu 2008 roku i wyniósł on -63,9 punktów. W zeszłym miesiącu doszło jednak już do znaczącej poprawy, ponieważ opublikowana wartość wyniosła 28,2 punktów.

 ZEW

Wykres niemieckiego nastroju ekonomicznego ZEW (od 1992 roku)

Indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych

Znacznie gorzej prezentuje się indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych. Ostatni odczyt wyniósł -91,5 punktów, a ewentualna szacowana poprawa jest minimalna. Jednak i w tym przypadku bywało już w przeszłości gorzej. W roku 2003 indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych w Niemczech zaliczył minimum na poziomie -96,10. Natomiast w roku 1993 nawet -98,5 punktów.

ZEW 2

Wykres indeksu ZEW bieżących warunków gospodarczych (od 1992 roku)

Kurs euro do dolara (EUR/USD) na rynku walutowym

Kurs euro umacnia się dzisiaj względem dolara amerykańskiego (EUR/USD) już od godzin porannych. Obecnie aprecjacja EUR/USD wynosi 0,33%. Kurs euro EUR/USD wynosi obecnie 1,0952.

EURUSD

Wykres kursu euro do dolara EUR/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Polska - PKB i wskaźnik CPI

Strefa Euro - PKB, bilans handlowy i zmiana zatrudnienia

USA- tragiczne dane dotyczące sprzedaży detalicznej

Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan

PKB Japonii

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk