• Odbierz prezent
EUR/USD - podwójny szczyt czy pułapka na byki?

W bardzo ciekawym miejscu znajdujemy się na wykresie notowań euro do dolara amerykańskiego (EUR/USD). Jesteśmy bowiem na poziomie potencjalnego podwójnego szczytu, jednak pamiętajmy o tym, że obecnie nie padł żaden sygnał sprzedaży, a jest to jedynie spekulacyjne podejście, które ma duże prawdopodobieństwo zanegowania.

EUR/USD – czy to jest podwójny szczyt?

Podwójny szczyt to formacja odwrócenia trendu, która pojawia się po trendzie wzrostowym. Z tego punktu widzenia, to co obserwujemy obecnie na wykresie może się okazać strukturą kończącą. Jednak należy w tym momencie jasno powiedzieć, iż zgodnie z analizą techniczną, możemy mówić o takiej formacji dopiero po jej potwierdzeniu, czyli przebiciu i najlepiej jeszcze przetestowaniu od dołu linii szyi. W przeciwnym razie jest to jedynie zagranie czysto spekulacyjne. Inna sprawa, że to właśnie za to zwiększone ryzyko niepowodzenia trade’u, otrzymujemy rewelacyjny stosunek potencjalnego zysku w relacji do potencjalnej straty. Możemy sobie bowiem ustawić poziom obronny typu stop loss nieznacznie powyżej poprzedniego szczytu. Książkowy schemat powinien wyglądać w ten sposób:

 EURUSD

Wykres pary walutowej EUR/USD (3 miesiące)

Czy kurs EUR/USD ma szanse zawrócić z obecnych pułapów?

Sytuacja na EUR/USD w ogromnej mierze jest uzależniona od tego co się wydarzy na indeksach giełdowych. Bardzo wyraźna jest bowiem zbieżność kierunku notowań tych instrumentów od dołka wywołanego pandemią koronawirusa.

EURUSD i SP500 

Wykres notowań pary walutowej EUR/USD oraz indeksu S&P500 (3 miesiące)

Co się może wydarzyć jeśli kurs EUR/USD wybije górą

Jeżeli kurs EUR/USD będzie dalej kontynuował wzrosty, przełamując obecny opór, wtedy dojdzie do zanegowania potencjalnej formacji podwójnego szczytu. W takich okolicznościach wielu traderów, którzy wyszli przed szereg, starając się łapać wysoki poziom przed wygenerowaniem klasycznego sygnału, będą zmuszeni do zamknięcia swoich pozycji. Jak wiadomo, zamknięcie pozycji krótkiej wiąże się z kupnem, czyli wygenerowałoby to dodatkowy popyt, mogący zwiększyć dynamikę ruchu w górę.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk