• Odbierz prezent
EURPLN – historia się powtarza - spójrz na analizę notowań euro

Polska waluta po raz kolejny przejęła inicjatywę w obszarze 4.60. Nie przez przypadek jest to kluczowy opór. Od blisko roku ta strefa pilnowana jest przez posiadaczy krótkich pozycji. Tylko wiosną 2021 roku pojawiła się realna szansa na przełamanie tej wartości i atak na kolejny wyższy opór 4.90.

Wiadomości rynkowe z mBank

Układ podwójnego szczytu, jaki utworzył się w trzeciej dekadzie lipca,

daje nadzieje na zmianę sentymentu do tej pary walutowej. Od początku czerwca wspólna waluta europejska zyskała blisko 20 groszy, teraz kolej na PLN. Pierwsza baza został już zaliczona, czyli wsparcie 4.56. Kształt wczorajszej świecy nie daje pewności, czy podaż przełamała tę wartość. Dolny cień jest proporcjonalny do górnego, a mały korpus znajduje się pośrodku. Być może dzisiaj podaż będzie kontynuowała to co zostało rozpoczęte w ostatnich dniach lipca, wówczas warto przywołać zielone wsparcie 4.53. Okazjonalnie pojawiały się tutaj dołki w przeszłości, dlatego jego znaczenie jest mniejsze niż równej ceny 4.50.

Spójrzmy na wskaźniki znajdujące się pod wykresem

RSI po opuszczeniu strefy wykupienia, kieruje się na południe, co może okazać się trwałym trendem. Oscylator stochastyczny już pokonał całą drogę od górnej do dolnej strefy. Linie tego narzędzie jeszcze się nie przecięły, wiec nie można jednoznacznie mówić o wzrostach, ale jest to sygnał, który należy zapisać na rzecz obrony wsparcia 4.56. MACD pozostaje w zakresie dodatnich wartości, choć każdy kolejny dzień zostawia niższy słupek histogramu. Dopóki nie zostanie przełamana linia zero, to nie ma mowy o trendzie spadkowym. Wracając do samego wykresu ceny, to warto zwrócić uwagę, że ostatnie miesiące zapisały się jako szeroka konsolidacja, dlatego próżno szukać tutaj sygnałów silnego jednorodnego trendu. Oznacza to, że każda strefa zaznaczona kolorem daje taki sam potencjał do wzrostów jak i spadków.

EURPLN – historia się powtarza - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk