• Odbierz prezent
Eurostoxx 50 +10,95%, DAX +10,88%, CAC + 10,70%! Tak kończyły indeksy w zeszłym tygodniu

Posiadacze akcji odnotowali najlepszy tygodniowy wzrost od dwóch miesięcy, świętując oznaki ożywienia gospodarczego. Najmocniej rosły indeksy w Europie (Eurostoxx 50 +10,95%, DAX +10,88%, CAC + 10,70%), w ślad za kolejnymi złagodzeniami ograniczeń dotyczących pandemii oraz zwiększeniu programu PEPP przez EBC o 600 mld EUR. Udanie performowała giełda w Warszawie (WIG 7%, WIG20 + 6,96%, mWIG40 +7,38% ,sWIG80 +5,20%).

Głównymi bohaterami były mocno zdołowane ostatnio akcje CCC (short squeeze podbił wycenę o +47,28%), Alior banku (+24,45%) oraz PGE (+29,24%). Niezłe wzrosty zanotowały giełdy w USA. Najmocniej rosły indeksy spółek o małej i średniej kapitalizacji (Russell 2000 i S&P MidCap 400 wzrosły o około 8%), a główne indeksy nieco mniej (S&P 500 +4,91%, DOW 9,81%). W segmencie S&P 500 akcje spółek energetycznych zanotowały najlepszy performance, wspierane przez informacje, że OPEC i inni znaczący eksporterzy ropy rozważają dalsze ograniczenia produkcji. Akcjom amerykańskich gigantów finansowych sprzyjał wzrost długoterminowych stóp procentowych, co podniesie ich marże kredytowe. Akcje przemysłowe były również wyjątkowo silne, wspierane przez gwałtowne odbicie na akcjach Boeinga. W tyle zostały natomiast sektory defensywne i dóbr podstawowych, jak również sektor opieki zdrowotnej. Największym zaskoczeniem poprzedniego tygodnia okazały się odczyty z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 2,5 mln etatów, podczas gdy analitycy spodziewali się spadków na poziomie 8 mln! Stopa bezrobocia spadła w miesiącu maju z 14,7% do 13,3 % w porównaniu z kwietniem.

W środę czeka inwestorów posiedzenie Rezerwy Federalnej. Analitycy nie oczekują ruchu na stopach procentowych, bacznie jednak będą przysłuchiwać się komentarzom dotyczących stanu amerykańskiej gospodarki.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk