• Odbierz prezent
inflacja w strefie euro
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z gospodarki strefy euro

Zaprezentowane dziś przez Eurostat dane o inflacji i bezrobociu w strefie euro okazały się pozytywne dla waluty wspólnoty. Na parach z EUR zmienność po publikacji danych była nieznacznie podwyższona.

 

Według danych Eurostatu ceny konsumentów w strefie euro rosły o 1,3% w ujęciu rok do roku. Jest to dynamika równa tej z czerwca i zgodna z prognozami.

Inflacja bazowa wzrosła w lipcu z 1,1% do 1,2%. Ekonomiści oczekiwali, że dynamika cen z wyłączeniem energii i żywności  utrzyma się na poziomie z czerwca.

Dzisiejsze dane to tzw. szybki szacunek inflacji. Ostateczne oszacowania poznamy 18 sierpnia.

 

Inflacja w strefie euro 

inflacja

 

W ujęciu r/r najmocniej drożeją dobra w kategorii ‘energia’ (+2,2% r/r). Z kolei najsłabiej rosną ceny ‘nieenergetycznych dóbr przemysłowych (+0,5% r/r). Ceny w kategorii ‘żywność, alkohol i wyroby tytoniowe’ rosną o 1,4% r/r, a ‘usługi’ o 1,5% r/r.

 

Dodatkowo Eurostat podał dziś, że w czerwcu bezrobocie w strefie euro spadło do poziomu 9,1% (prognoza wskazywała na poziomie 9,2%). Jest to najniższy poziom bezrobocia od 8 lat.

 

Bezrobocie w strefie euro

bezrobocie

 

W reakcji na pozytywne dane kurs EUR/USD rósł o kilkanaście pipsów. Dziś notowania eurodolara znajdują się w korekcie spadkowej, ale w ujęciu średnioterminowym wciąż obowiązuje je trend wzrostowy. Dzisiejsze odczyty dają szansę na to, że będzie on kontynuowany. Za najbardziej pozytywny aspekt dzisiejszej publikacji należy uznać wzrost inflacji bazowej. Może on być argumentem dla jastrzębi z EBC w kontekście dyskusji nad zmniejszeniem akomodacji w polityce pieniężnej Banku.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk