• Odbierz prezent
Eurostat publikuje dane o PKB - Polska na podium

Eurostat opublikowal dziś dane o dynamice PKB w strefie euro i Unii Europejskiej. Wynika z nich, że Polska jest trzecią najszybciej rozwijającą się gospodarką w Unii (biorąc pod uwagę dostępne dane).

 

PKB strefy euro wzrosło w III kwartale bieżącego roku o 0,6% w stosunku do poprzedniego kwartału (dane wyrównane sezonowo), co jest zgodne z prognozą ekonomistów. W ujęciu rok do roku gospodarka Eurolandu rośnie o 2,5%, czyli najszybciej od 6,5 roku. Dane te są zgodne wstępnym szacunkiem opublikowanym 2 tygodnie temu. Z tego względu nie miały większego wpływu na notowania euro.

 

PKB strefy euro r/r

pkb euro

 

Eurostat, razem z danymi dla strefy euro, publikuje również dane na temat dynamiki PKB w całej Unii Europejskiej. Te wskazały, że w III kwartale 2017 roku gospodarka całej UE rozwijała się w takim samym tempie jak gospodarka Eurolandu (pod względem dynamiki kwartalnej i rocznej).

Spośród gospodarek europejskich, dla których dane o dynamice PKB w III kwartale są już dostępne, największy kwartalny wzrost PKB zaliczyła Rumunia (+2,6%). Polska, z dynamiką kwartalną na poziomie 1,1% k/k zajmuje w tym zestawieniu trzecią pozycję (razem z Finlandią). W ujęciu rok do roku najszybciej rozwija się również gospodarka Rumunii (w oszałamiającym tempie +8,6%). Polska, także w tym zestawieniu jest trzecia. Razem z Czechami możemy pochwalić się wzrostem PKB o 5,0% r/r (dane wyrównane sezonowo).


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk