• Odbierz prezent
eurostat inflacja

Eurostat potwierdził dziś, że inflacja w strefie euro i Unii Europejskiej spadła w grudniu nieznacznie. Dane nie miały większego wpływu na notowania euro.

 

Wstępny szacunek Eurostatu wskazał, że inflacja w strefie euro spadła w grudniu z 1,5% do 1,4% r/r. Indeks bazowy (nie uwzględniający cen żywności i energii)  utrzymał się na poziomie 0,9%. Dane te były zgodne z tymi, które Eurostat opublikował wcześniej w ramach szybkiego szacunku.

W strefie euro najmocniej drożeje energia (+2,9% r/r), co odzwierciedla ostatnie wzrosty cen ropy naftowej. Żywność oraz wyroby alkoholowe i tytoniowe drożeją o 2,1% r/r, usługi o 1,2% r/r, a nieenergetyczne dobra przemysłowe o 0,5% r/r.

 

Inflacja w strefie euro

inflacja

 

W Unii Europejskiej inflacja spadła z 1,8% do 1,7%. Najwyższą dynamikę cen obserwujemy obecnie na Litwie i w Estonii (3,8%), a także w Wielkiej Brytanii (3,0%). Na Cyprze obserwujemy deflację (-0,4%), a niska inflacja utrzymuje się również w Irlandii i Finlandii (0,5%). Polska, ze stopą inflacji na poziomie 1,7% (mierzoną wskaźnikiem HICP) plasuje się w środku zestawienia.

 

Euro nie reagował w sposób wyraźny na dzisiejszą publikację. Dane o inflacji zostały już zdyskontowane prez rynek przy okazji opublikowania szybkiego szacunku na początku miesiąca.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk