• Odbierz prezent
Europejskie indeksy mimo dalszego braku porozumienia ws. umowy handlowej z Wielką Brytanią zakończyły wczorajszą sesję na plusie

Lepsze od oczekiwanych dane z sektora budowlanego tylko częściowo złagodziły obawy o możliwość pojawienia się drugiej fali epidemii koronawirusa, co w konsekwencji przełożyło się na zakończenie trwającej od poniedziałku serii wzrostów amerykańskich indeksów. Zaostrzenie przez władze w Pekinie restrykcji przemieszczania się po wykryciu 44 nowych przypadków zarażeń stawia przed inwestorami w USA pytanie, czy optymizm związany ze stopniowym otwieraniem gospodarki nie pompuje nowej bańki spekulacyjnej, gdyż prawdopodobnie wzrost indeksów nie jest spowodowany wzrostem zysków spółek, lecz nadmiarem pieniądza w obiegu w skutek wprowadzonych przez władze mechanizmów stymulujących.

Przykładem na potwierdzenie tej tezy może być przecena akcji przewoźników lotniczych, które wczoraj straciły niewiele ponad 1%, natomiast w przypływie fali optymizmu skala wzrostów waha się od 5 do 9%. Co ciekawe w przeciwieństwie do USA, europejskie indeksy mimo dalszego braku porozumienia ws. szczegółów umowy handlowej z Wielką Brytanią zakończyły sesję na plusie zyskując od 0,17 (FTSE100) do 0,9% (CAC40). Jeżeli chodzi o dane makro, to dzisiaj poznamy majową dynamikę sprzedaży i decyzję ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii oraz liczbę nowych zasiłków dla bezrobotnych w USA.

W przypadku polskiego parkietu, gdzie obroty na WIG-u wyniosły prawie 1,1 mld zł, wystąpił przepływ kapitałów w kierunku średnich i małych spółek, w efekcie czego indeks WIG20, który rozpoczął notowania na plusie, jeszcze przed południem oddał cały wzrost i zakończył notowania na 0,6% minusie. Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej spadł kurs JSW (-5,9%), co mogło być pokłosiem obniżenia przez Eurorating perspektyw ratingu długu dla tej spółki. Natomiast czerwcowy raport NBP o stabilności finansowej nie wspiera notowań PZU, który wczoraj stracił 1,4%. W przeciwieństwie do ogólnie panującego wczoraj sentymentu na zielono zakończyły się notowania Orange, który tymczasowo wstrzymał wypłatę dywidendy przenosząc zysk netto z 2019 roku na kapitał rezerwowy. W przypadku rynku szerokiego solidnym, choć już nie dwucyfrowym wzrostem zakończyły się notowania Mercatora, a TS Games zakończył notowania blisko historycznych maksimów. Dzisiaj poznamy majową dynamikę zatrudnienia oraz wynagrodzeń.

WIG w układzie dziennym

Europejskie indeksy mimo dalszego braku porozumienia ws. umowy handlowej z Wielką Brytanią zakończyły wczorajszą sesję na plusie - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk