• Odbierz prezent
Europejski Bank Centralny z bólem głowy po kolejnych danych

Nadszedł bardzo trudny czas dla Europejskiego Banku Centralnego, który liczył na to, że idąc śladem amerykańskiej Rezerwy Federalnej i poniekąd kopiując jej działania, doprowadzi do solidnego ożywienia w gospodarce Starego Kontynentu oraz podniesie inflację.

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

Wielu krytykowało ten pomysł i jak czas pokazuje, mieli oni rację, ponieważ nie zawsze kopiowanie tych samych czynności, zwłaszcza w innym otoczeniu i z innymi problemami wewnętrznymi, przyniesie te same efekty. Trudny czas dla EBC polega na tym, że Bank chciał już wkrótce, po zakończeniu programu skupu aktywów, przejść do podnoszenia stóp procentowych, a tu nagle pojawiło się większe niż oczekiwano spowolnienie w gospodarce. EBC przez długi czas je bagatelizowało, niedoszacowując powagi sytuacji i teraz pojawia się problem. Co zrobić, gdy nie zdążyło się z normalizacją polityki monetarnej w sytuacji, gdzie może być potrzebne jej ponowne łagodzenie?

Obecne prognozy wzrostu gospodarczego, a także bieżące dane wskazują na to, z jak poważnym problemem możemy mieć do czynienia. Np. wczoraj Niemcy obniżyli prognozę wzrostu za 2019 rok z 1 proc. do 0,5 proc. Gdyby taka prognoza się sprawdziła, to byłby to najniższy wzrost od momentu kryzysu w strefie euro. Co zatem może zrobić z tym wszystkich Europejski Bank Centralny?

Niewykluczone, że z braku dużej ilości rozwiązań, EBC w jakiś stopniu przeczeka bieżące wydarzenia i na razie nie zdecyduje się na dodatkowe kroki, bo musiałby się pojawić ogromny zwrot w działaniu Banku po wygaszeniu QE - np. jego wznowienie. EBC prawdopodobnie spróbuje kupić czas ze względu na niepewność co do bieżących perspektyw wzrostu gospodarczego. Warunki nowego programu TLRTO wciąż muszą zostać ustalone i EBC może czekać tak długo, jak to możliwe, pozwalając na podjęcie decyzji o bardziej korzystnych warunkach dla banków, jeśli oczekiwana poprawa wzrostu się nie zmaterializuje.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk