Reklama
WIG82 334,42+0,95%
WIG202 424,64+1,25%
EUR / PLN4,32+0,05%
USD / PLN4,00+0,23%
CHF / PLN4,42+0,16%
GBP / PLN5,04+0,16%
EUR / USD1,08-0,18%
DAX18 484,72+0,04%
FT-SE7 960,32+0,36%
CAC 408 222,52+0,22%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,77+0,08%
ROPA WTI81,79+0,09%
ZŁOTO2 195,98+0,19%
SREBRO24,46-0,45%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Europejska gospodarka wypada lepiej niż prognozowano. Dane z GUS nieco słabiej [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat]

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 13:49 01 luty 2023
Europejska gospodarka wypada lepiej niż prognozowano. Dane z GUS nieco słabiej [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W zeszłym tygodniu w Europie do głównych odczytów należy zaliczyć publikację wstępnych danych PMI, które pozytywnie zaskoczyły. Łączny wskaźnik (composite) w strefie euro wzrósł z 49.3 do 50.2 pkt, co wskazuje, że gospodarka radzi sobie lepiej niż oczekiwano. Co więcej poprawa wskaźnika PMI dotyczyła zarówno wskaźnika produkcji jak i usług. Chociaż nowe zamówienia nadal spadają to tempo jest coraz wolniejsze, a firmy ponownie odnotowały wzrost zatrudnienia. Nieco bardziej niepokojące są dane inflacyjne. Koszty produkcji rosną znacznie wolniej niż wcześniej, ale według badania wzrost cen sprzedaży ma pozostać wysoki. Oznacza to ryzyko utrzymania się inflacji bazowej na wysokim poziomie. Jest to kolejny argument dla EBC za utrzymaniem dotychczasowego stanowiska i podwyżką stóp procentowych o 50pb na lutowym posiedzeniu.

 

Z kolei w USA, wg wstępnych szacunków PKB wzrósł wyżej niż oczekiwano. W IV 2022 kwartale gospodarka USA wzrosła o 2.9% wobec oczekiwań na poziomie 2.6% i 3.2% poprzednio. Są to kolejne dobre dane z USA, które potwierdzają, że recesja jeszcze nie dotarła na dobre do Stanów. Dodatkowo inflacja bazowa PCE (publikowana razem z PKB) okazała się mniejsza od prognozowanej i wyniosła 3.9% kw/kw w IV kw. wobec szacowanych 4.0%. Szczególnie istotne z punktu widzenia rynku są dane PCE, które są równie uważnie śledzone przez Fed. Wolniejszy od oczekiwań wzrost PCE zwiększa szanse na mniej 'jastrzębią' konferencję Powella po lutowym posiedzeniu Fedu.

 

Reklama

W Polsce GUS opublikował comiesięczne dane z polskiej gospodarki, które okazały się relatywnie słabe. W grudniu nastąpiło dalsze spowolnienie produkcji. W ujęciu rocznym tempo wzrostu spadło do 1% wobec 4.5% w listopadzie. Produkcja budowlana spadła o 0.8% r/r, a sprzedaż detaliczna wzrosła zaledwie o 0.2%. Dane te wskazują, że wzrost PKB w IV kwartale i całym roku może być nieco słabszy od oczekiwań.

 

 

 

W tym tygodniu kalendarium danych ekonomicznych zawiera wiele istotnych publikacji. Najważniejsze będą jednak posiedzenia dwóch głównych banków centralnych: Rezerwy Federalnej (1 lutego) i Europejskiego Banku Centralne (2 lutego). Od kilku tygodni banki te nieznacznie różnią się w swoich stanowiskach. Amerykański Fed złagodził swoją retorykę i w związku z tym rynek oczekuje, że na najbliższym posiedzeniu bank podniesie stopy procentowe nie o 50pb a o 25pb. Z kolei EBC podtrzymuje gotowość do walki z inflacją poprzez stanowczy wzrost stóp procentowych. Konsensus zakłada, że 2 lutego EBC podniesie stopy procentowe o 50pb, a co więcej zasygnalizuje konieczność takiego ruchu również w marcu.

Reklama

 

Jeszcze przed decyzją FOMC poznamy finalne szacunki indeksu PMI dla przemysłu. Wstępne dane dla głównych gospodarek świata wypadły pozytywnie sygnalizując poprawę koniunktury w sektorze. Niemniej jednak sektor przemysłowy w większości krajów w dalszym ciągu znajduje się poniżej 50pkt, co interpretowane jest jako recesja. Dane dla sektora usługowego opublikowane zostaną w piątek.

 

Oprócz tego uwaga rynków może skupić się na wstępnych szacunkach inflacji za styczeń a także dynamiki PKB w IV kwartale w europejskich krajach. W przypadku Polski w poniedziałek opublikowana zostanie dynamika PKB w całym 2022. Spodziewamy się, że w ubiegłym roku polska gospodarka wzrosła o około 5.0%. W tym tygodniu, jak co roku, nie będzie wstępnego szacunku inflacji CPI w Polsce z racji rewizji wag używanych do wyliczenia inflacji. Dane za styczeń poznamy dopiero w połowie przyszłego miesiąca.

 

Reklama

Europejska gospodarka wypada lepiej niż prognozowano. Dane z GUS nieco słabiej [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

Europejska gospodarka wypada lepiej niż prognozowano. Dane z GUS nieco słabiej [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama

Czytaj dalej