• Odbierz prezent
Europa w garści Putina, czyli polityka i gaz ziemny
fot. freepik.com

Jesień i zima 2021/22 w Europie to przede wszystkim rekordowe ceny gazu ziemnego. Abstrahując od inflacji innych produktów (wg FAO światowy indeks cen żywności w 2021 roku wzrósł o ponad 28% r/r), potężny skok cen błękitnego paliwa na Starym Kontynencie w dużej mierze jest skutkiem zarówno zdarzeń pogodowych, jak i politycznych decyzji na całym świecie.

Gaz gazowi nierówny

Globalne ceny gazu ziemnego są zróżnicowane przez cztery główne rynki:

  • europejski, oparty o holenderskie kontrakty terminowe (TTF Dutch),
  • azjatycki Japan-Korea-Marker (JKM) S&P Global Platts (JKM),
  • azjatyckie ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG Asia),
  • amerykański, oparty o kontrakty terminowe NatGas (NG).

Europa w garści Putina, czyli polityka i gaz ziemny - 1

Co warte odnotowania, pomimo wrażenia pełnej korelacji cen gazu na wszystkich czterech instrumentach, w ostatnim czasie - właśnie na przełomie 2021 i 2022 roku - doszło do „oderwania” się cen amerykańskiego gazu ziemnego od europejskich i azjatyckich benchmarków, co widać na wykresie nr 2.

Przyczyną tego jest fakt, że Stany Zjednoczone, ze względu na duże zapotrzebowanie na gaz w Europie i Azji, osiągnęły maksymalny poziom eksportu, wynoszący 12,2 miliarda stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie (BCFD). Do momentu uruchomienia nowej infrastruktury (co nastąpi najwcześniej na przełomie 2022/23) nie mają możliwości zwiększenia ilości eksportowanego gazu ziemnego, co bezpośrednio przekłada się na mniejszy wpływ wzrostu cen w Azji czy Europie na ceny gazu w USA. Dopiero gwałtowny spadek cen na tych dwóch ostatnich rynkach ma szansę wpłynąć na ceny NatGas w Stanach Zjednoczonych, jeśli przyczyni się to do zmniejszenia eksportu, czyli wzrostu lokalnej podaży.

Europa w garści Putina, czyli polityka i gaz ziemny - 2

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Bogusz Kasowski

Zawodowy inwestor, bloger, autor serwisu Surowcowe info, absolwent ekonomii na Uczelni Warszawskiej

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk