Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,42+0,37%
GBP / PLN5,04+0,01%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT86,90+1,40%
ROPA WTI83,11+1,70%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Duże zmiany na kursie euro (EUR) do dolara (USD). Europa nastawiona na pozytywny start pomimo mieszanej sesji azjatyckiej

David Madden | 12:09 10 sierpień 2020
Duże zmiany na kursie euro (EUR) do dolara (USD). Europa nastawiona na pozytywny start pomimo mieszanej sesji azjatyckiej
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pomimo faktu, że w przeszłym tygodniu najważniejsze nagłówki dotyczyły nowych maksimów na złocie, również rynki akcyjne poradziły sobie raczej lepiej niż w poprzedzającym tygodniu. Obserwowalne było to mimo mocnych spadków na rynku amerykańskim, powodowanych obawami o spowolnieniem w tempie odrodzenia gospodarczego w USA i rosnącymi napięciami między tym krajem a Chinami. Zeszłotygodniowe dane ekonomiczne wskazały, że amerykańska gospodarka jak na razie nie wydaje się, by została dotknięta tak bardzo, jak się wpierw tego spodziewano, w obliczu rosnącej liczby infekcji koronawirusem i śmiertelności. Spowodowało to znaczące zakłócenia w licznych stanach USA, włączając w to stany „słonecznego pasa” – Kalifornię, Arizonę, Teksas i Florydę.

Lepsze niż oczekiwano tygodniowe claimsy bezrobotnych i tzw. kontynuowane (continuing) claimsy, jak również dobrze odebrane lipcowe payrollsy, wskazały na postępujące odbicie w aktywności gospodarczej, po tym jak 1,76 mln miejsc pracy zostało dodanych w zeszłym miesiącu, co kumuluje się do sumy 7,5 mln. Ta poprawa pomogła wypchnąć amerykańskie rynki akcyjne wyżej po raz czwarty tydzień z rzędu, choć Nasdaq nieco ześlizgnął się ze swoich szczytów po kolejnym, bijącym rekordy tygodniu. Szczególnie zachęcający był spadek w stopie bezrobocia z 11,1% do 10,2%, porównany do jedynie umiarkowanego spadku w stopie partycypacji w rynku pracy. Wymiar niepełnego zatrudnienia również spadł, do 16,5%, choć było zauważalne, że większość miejsc pracy, które powróciły, były w sektorze usługowym – sprzedaży detalicznej, restauracjach, które najsilniej zostały dotknięte pandemią. Duże obawy teraz wzbudza fakt, że w lipcu wygasł program 600-dolarowego zasiłku dla bezrobotnych, a nie ma nowego pakietu, który by go zastąpił. Również dobrze może nastąpić nowe podbicie w claimsach, wraz z nowo wysłanymi na przymusowy urlop z powodu nowych lockdownów wprowadzonych w połowie lipca w pewnych, amerykańskich stanach, które otwarły się zbyt prędko. Nowy pakiet stymulacyjny dla USA wciąż pozostaje poza zasięgiem dla amerykańskich ustawodawców, którzy wydają się być nieświadomymi, jak ich partyjne zachowanie i zwłoka są postrzegane w kraju. By przezwyciężyć część politycznego impasu, prezydent Trump podpisał serię zarządzeń wykonawczych, mających na celu utrzymanie niektórych zasiłków, w tym niższego ich poziomu, a także ulgi podatkowej od wynagrodzeń.

Wzrosty zarówno na rynkach akcyjnych, jak też rosnące ceny złota wydają się być napędzane nieustającym szturmem na rynkach obligacji, które spychają rentowności niżej, a czemu nie pomaga niepewność wokół relacji USA i Chin. Decyzja prezydenta Trumpa u zakończenia zeszłego tygodnia, by zbanować chińskie aplikacje, jak TikTok czy WeChat z amerykańskich sklepów z aplikacjami, jest jedną z decyzji, które mogą wywołać kontrreakcję i możliwą eskalację napięć z Pekinem. Szczególnie wrażliwe na to są amerykańskie firmy działające w Hong Kongu i Chinach. Amerykański prezydent ogłosił również sankcje na wielu chińskich urzędników, w tym na przywódcę Hong Kongu – Carrie Lama. Z tego względu rynki w Azji rozpoczęły tydzień w raczej mieszany sposób, będąc przy tym nieco tłamszonymi brakiem rynków japońskich, z powodu tamtejszego święta. Rynki w Europie natomiast wyglądają na nastawione na umiarkowanie wyższe otwarcia, sugerując się pozytywnym finiszem USA w piątkowy wieczór. Ostatnie dane inflacyjne z Chin zaoferowały wgląd, w to jak radzi sobie gospodarka Państwa Środka. CPI wykazało wzrost o 2,7%, a PPI spadek o 2,4%.

Pomijając geopolitykę, zapowiada się kolejny, ważny tydzień na gruncie danych ekonomicznych. Nadejdą pierwsze informacje o tym, ile szkód lockdownem zostało wyrządzonych brytyjskiej gospodarce w czasie drugiego kwartału. Widzieliśmy już zakres szkód w Europie i w Stanach – Hiszpania odczuła największą zapaść, rzędu -18,5%, podczas gdy w Stanach było to około -9%. Dobrze będzie, jeśli wyniki z Wielkiej Brytanii ukształtują się gdzieś między tymi liczbami. Otrzymamy również ostatnie dane z rynku pracy, które mogą wykazać pewną poprawę, biorcą pod uwagę pewne aspekty ponownego otwarcia gospodarki. Inne, kluczowe w tym tygodniu dane obejmują sprzedaż detaliczną z Chin i USA, a także najnowsze odczyty z amerykańskiego rynku pracy, w tym tygodniowe claimsy.

Istotne kursy walut

Reklama

Kurs euro do dolara EUR/USD – silna piątkowa wyprzedaż sugeruje, że ukształtowany został krótkoterminowy szczyt i z tego względu możemy uświadczyć ruchu powrotnego do 1,1680, a następnie do 1,1580. Opory znajdują się ponad 1,1900 oraz 1,1830.

Kurs funta względem dolara GBP/USD – po niepowodzeniu z wybiciem poziomu 1,3200 oraz marcowych szczytów, funt się osunął. Pewne wsparcie jest na 1,2980, jednakże jego wybicie otworzy drogę do spadków do 1,2770.

Kurs euro w relacji do funta EUR/GBP – para znalazła jak na razie przyzwoite wsparcie w pobliżu 0,8980, jednak musi powrócić ponad 0,9080, by otworzyć sobie drogę do szczytów na 0,9170. Spadek poniżej 0,8980 otwierałby perspektywę powrotu do 0,8920.

Kurs dolara do jena USD/JPY – ruch wzrostowy od piątku musi wzbić się ponad 106,50, by utorować sobie ponownie drogę do 107,20. Poziom 105,20 jest kluczowym wsparciem i musi zostać utrzymanym, by nie dopuścić do spadków do 104,50.

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 30 punktów do 6 062.

Reklama

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 76 punktów do 12 740.

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 30 punktów do 4 919.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – poniedziałkowy sentyment na kontrakcie CFD na niemiecki DAX wskazuje na rosnący udział nastrojów spadkowych, który w chwili obecnej doprowadził do wyrównania: w tym momencie 50% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Kup, wzrost o 6 punktów. Po stronie wartości, 55% to pozycje długie. W tym przypadku odnotowano wzrost o 11 punktów .

US SPX 500 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z amerykańskim US SPX 500 wskazuje na przewagę niedźwiedzi: pod względem ilości Klientów transakcje krótkie stanowią 67% (spadek o trzy punkty), a przy wartości pozycje Sprzedaj wynoszą 56% (spadek o punkt od ostatniej sesji).

Reklama

Złoto – kontynuacja wzrostowego nastawienia Klientów aktywnych na kontrakcie CFD dla pary walutowej EURUSD. Ilościowo pozycje Kup stanowią dziś 71% (o punkt wyżej niż w piątek). Po stronie wartości pozycji 61% stanowią transakcje długie (spadek o punkt).

Europa nastawiona na pozytywny start pomimo mieszanej sesji azjatyckiej - 1

Europa nastawiona na pozytywny start pomimo mieszanej sesji azjatyckiej - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


David Madden

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).

 

Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.


Reklama

Czytaj dalej