• Odbierz prezent
Euro zastąpi złotego? Strefa euro później niż prędzej

Temat wejścia Polski do strefy euro powraca praktycznie co roku. W 1999 roku waluta ta została wprowadzona w formie bezgotówkowej, a już 3 lata później 1 stycznia 2002 roku można było posługiwać się euro w formie gotówkowej. Euro zastąpiło 12 walut krajowych takich jak: szyling, frank belgijski, markę fińską, franka francuskiego, drachmę grecką, markę niemiecką czy chociażby lirę włoską. W kolejnych latach euro przyjęły Słowenia, Cypr, Malta, Słowacja, Estonia, Łotwa. Ostatnim krajem, do którego wprowadzono euro jest Litwa. Euro na Litwie zastąpiło litewski lit. Z krajów, które mogłyby przystąpić do stefy euro, ale z tego przywileju zrezygnowały, były to Dania oraz Wielka Brytania. Kiedy Polska przyjmie euro?

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński rozwiewa wątpliwości

Jeżeli chodzi o przyjęcie euro to możemy być pewni, że nie nastąpi to w przeciągu najbliższych lat. Wg. ministra Kwiecińskiego przyjęcie euro spowolniłoby tzw. proces konwergencji. Proces ten polega na doganianiu Unii Europejskiej. Minister podkreśla również, że wejście do strefy euro powinno nastąpić wtedy gdy PKB naszego kraju na mieszkańca będzie wynosiło przynajmniej tyle co średnia europejska. Aktualnie jest to 70% średniego PKB. Jako dobry przykład wstrzymania się od wprowadzenia wspólnej waluty minister Jerzy Kwieciński podał przykład Grecji, która aktualnie boryka się z bardzo dużymi problemami gospodarczymi.

Kurs euro do złotego - aktualne notowania online

Aktualnie kurs euro wynosi 4 złote i 33 grosze. W przeciągu ostatnich 2 tygodni wzrosty wyniosły już ponad 7 groszy. Tutaj możesz sprawdzić aktualne notowania.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk