• Odbierz prezent
Euro w okolicach 4,56 PLN. Kurs EUR/USD spada do poziomu 1,078. Rynki finansowe pod wpływem koronawirusa

Podobnie jak w ostatnich tygodniach, głównym tematem na rynkach finansowych pozostaje wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę. Podczas gdy sytuacja w Europie zaczyna się uspokajać, a rządy i UE planują pobudzić europejską gospodarkę do ponownego wzrostu, w USA sytuacja ciągle się pogarsza. Według wyników raportu ADP w kwietniu br. ubyło ponad 20 milionów miejsc pracy w sektorze prywatnym. Istnieje ryzyko, że w nadchodzących miesiącach amerykańskie bezrobocie wyniesie około 15%. Ze względu na wysokie zadłużenie amerykańskich gospodarstw domowych, kraj ten może stanąć w obliczu poważnych problemów społecznych.

Natomiast w Europie spadki w przemyśle i sprzedaży detalicznej wynoszą około 10%. W Niemczech produkcja przemysłowa spadła w marcu o 9,2% w zestawieniu miesiąc do miesiąca. W Polsce o przyszłym rozwoju zadecyduje nie tylko dalszy przebieg sytuacji związanej z koronawirusem, ale także decyzje polskiego rządu i banku centralnego. NBP zobowiązał się już do wsparcia gospodarki poprzez obniżanie stóp procentowych i wprowadzanie luzowania ilościowego. Z drugiej strony, przyszły rozwój sytuacji politycznej jest bardzo niepewny ze względu na wybory, które z powodu koronawirusa zostały przełożone na bliżej nieokreślony termin. Kwestia głosowania może na dłuższą metę mieć bardzo duży wpływ na rozwój gospodarczy i polityczny w Polsce.

Złoty skorygował niektóre straty z poprzednich tygodni. Pod koniec tygodnia kurs euro EUR/PLN wahał się w okolicy 4,56 złotego. Kurs euro wobec dolara (EUR/USD) spadł w tym tygodniu do poziomu 1,078.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Roksana Cicha

Analityczka AKCENTY, międzynarodowej instytucji płatniczej rozliczającej i zabezpieczającej transakcje walutowe eksporterów i importerów z Europy Środkowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk