• Odbierz prezent
Euro w końcu przełamie 4.34 złotego? Sprawdzamy możliwe scenariusze

Kurs euro do złotego EURPLN zaskakiwał podczas ostatnich sesji. Zwykle spokojna i stabilna para walutowa zaczęła zmiennością dorównywać kursowi dolara, a nawet parom z funtem brytyjskim. Impuls pojawił się na przełomie stycznia i lutego, kiedy pojawił się bardzo dynamiczny ruch spadkowy. Efektem była szybka przecena o niespełna 4 grosze. Wszystko zostało zniwelowane w trakcie trwania kolejnej sesji. Tym samym na początku lutego pojawił się sygnał kupna. Od tamtego czasu z pułapu 4.25 złotego kurs euro powędrował w okolice 4.34. Co może wydarzyć się z kursem EURPLN?

Przede wszystkim złoty jest niezagrożony przez euro

W ubiegłym tygodniu o możliwości przyjęcia waluty euro wypowiadał się minister inwestycji i rozwoju. W skrócie przyjęcie euro będzie możliwe, ale nie wcześniej niż za 10 lat. Najpierw wskaźnik średniego PKB na mieszkańca musi wzrosnąć do średniej unijnej. Aktualnie wynosi on 70% poziomu UE. To oznacza, że czeka nas jeszcze przynajmniej kilka lat analizowania pary walutowej euro złoty.

Kalendarz ekonomiczny dla kursu euro, w czwartek, 21 lutego

Jesteśmy już po pierwszy odczytach, które mogły wpłynąć na kurs euro EURPLN. Poznaliśmy m.in. wskaźnik PMI dla usług w Niemczech, Francji, a także dla całej strefy euro. Kolejny odczyt, wskaźnik CPI, opublikowany zostanie o godzinie 11:00 i dotyczyć będzie gospodarki włoskiej.

Możliwe scenariusze dla kursu euro EURPLN

Niezwykle ciężko jest uwierzyć, że tendencja wzrostowa na parze EURPLN jest w stanie się utrzymać w dłuższej perspektywie. Ostatni rok w końcu to okres ogromnej stabilności, a zarazem zmniejszającej się amplitudy wahań. Dodatkowo jesteśmy bardzo blisko silnego średnioterminowego oporu, który wynosi 4.3440. Oczywiście przełamanie tego pułapu oznaczać będzie kolejny już sygnał do zakupów. Hipotetycznym poziomem docelowym byłyby okolice 4.39. Mamy zatem prawie 5 groszową przestrzeń do umocnienia się kursu euro.

 kurs euro złoty 21 luty EURPLN

Kurs euro do złotego, wykres z zaznaczonymi horyzontalnymi poziomami wsparcia i oporu

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk