• Odbierz prezent
Euro umacnia się po słowach przedstawiciela EBC

Kluczowe zmiany w polityce pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego są coraz bliżej i spekulacje na ich temat mogą mieć coraz większe znaczenie dla euro. Dziś waluta strefy euro umacniała się po wypowiedziach jednego z czołowych przedstawicieli EBC na temat stóp procentowych.

 

Z końcem września tego roku ma zakończyć się europejski program QE. Na ten moment nie wiemy jednak dokładnie, czy zakupy obligacji przez EBC w ramach tego programu zostaną wstrzymane już w październiku, czy do końca roku będą stopniowo zmniejszane (obecnie EBC skupuje na wtórnym rynku obligacje o wartości 30 mld euro miesięcznie). Zakończenie programu QE jest niezwykle ważne z perspektywy podwyżek stóp procentowych, gdyż decydenci z EBC są skłonni podnosić stopy dopiero po zakończeniu programu.

Dziś Ewald Nowotny, jeden z bardziej jastrzębio nastawionych decydentów, potwierdził, że bank centrlany zakończy w tym roku program QE, ale obecnie trudno jest wskazać kiedy rozpocznie podnoszenie stóp procentowych. Ekonomiści obstawiają w tym przypadku połowę przyszłego roku. Nowotny zdradził jednak, że podnoszenie stóp procentowych mogłoby rozpocząć się od stopy depozytowej – zmianą z -0,4% do -0,2%.

Euro reagowało na tę informację wyraźnym umocnieniem. Kurs EUR/USD po słowach Nowotnego rósł o niespełna 50 pipsów.

 

EUR/USD – M5

eurusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk