• Sklep
  • Odbierz prezent
Euro tonie, złoty PLN pod presją. Zyskuje dolar, funt i frank!

Podczas zakończonego wczoraj posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego wydarzyło się wszystko, co tylko mogło się wydarzyć, co było zaskoczeniem dla części uczestników rynku. Ogłoszenie TLTRO-III, zmiana forward guidance z wakacji do końca roku, dyskusja nad jego dalszym wydłużeniem do marca przyszłego roku oraz bardzo mocne cięcie prognoz gospodarczych, to wszystko na raz podniosło strach na rynkach.

Euro przy tak drastycznym cięciu dla wzrostu gospodarczego osłabiło się do dolara poniżej poziomu 1,12, co było najniższą wartością od czerwca 2017 roku, a indeks dolara amerykańskiego w konsekwencji wyznaczył nowe tegoroczne szczyty. Co więcej ze zdecydowaną wyprzedażą mieliśmy do czyniania na rynku polskiego złotego. Jakby nie patrzeć cięcie prognoz dla PKB w strefie euro na ten rok z 1,7 proc. do 1,1 proc. to duży cios także i dla polskiej gospodarki.

1

Wykres kursu dolara, euro, funta i franka do polskiego złotego. Źródło: platforma Conotoxia

Niższe tempo wzrostu na zachodzie, które wpłynie na zmniejszenie tempa wzrostu w Polsce, co zmniejszy również dynamikę wpływów do budżetu państwa z podatków przy jednoczesnym wzroście wydatków socjalnych, to nie jest korzystny zestaw informacji w tym momencie.

Cięcie prognoz przez EBC było na tyle duże, że jeszcze po ogłoszonej decyzji o TLTRO zyskiwały indeksy giełdowe. Natomiast publikacja po 14:30 projekcji makro podcięła skrzydła giełdowym optymistą. Pojawił się ponownie strach i obawy o większe globalne spowolnienie.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk