• Odbierz prezent
Euro spadnie do 4.25. Kurs funta ponownie zaatakuje 4.81. Kurs dolara i franka bez zmian. Sprawdź prognozy na drugi tydzień stycznia

Pierwszy tydzień stycznia należał do niezwykle udanych pod kątem zmienności. Ciekawie było praktycznie na wszystkich kursach walut. Tutaj możesz sprawdzić co wydarzyło się podczas pierwszych sesji 2019 roku. W tym artykule sprawdzimy co może wydarzyć się w drugim tygodniu stycznia patrząc z perspektywy analizy technicznej. Kurs euro EURPLN może spaść do 4.25. Kurs funta do złotego GBPPLN może zaatakować 4.72. Kurs dolara do złotego USDPLN pomimo początkowych spadków zamknie tydzień w okolicach kursu otwarcia. To tylko niektóre prognozy, sprawdź z czego one wynikają. Przejdźmy do lektury prognoz na drugi tydzień stycznia.

 

Oglądaj na żywo prognozy kursów walut, surowców oraz indeksów. Transmisja rozpocznie się o godzinie 8:00 w poniedziałek, 7 stycznia.

Kurs funta do złotego GBPPLN ponownie zaatakuje poziom wsparcia

Analizę rozpocznijmy od szerszego interwału - interwału tygodniowego. Od połowy 2017 roku w przypadku kursu funta do złotego GBPPLN utrzymuje się nieustanna konsolidacja. Minimum trendu bocznego ukształtowało się na poziomie 4.65, a maksimum ograniczające potencjalne wzrosty to strefa 4.98 - 5.00 złotych. Przekroczenie okrągłej, psychologicznej bariery 5 złotych za pojedynczego funta brytyjskiego mogłoby oznaczać odwrócenie długoterminowego trendu. Po przełamaniu 5.00 kurs funta do złotego GBPPLN mógłby się umocnić o kolejne 40, 50 groszy. To jednak zdecydowanie mniej prawdopodobny scenariusz. Aktualnie pierwszy tydzień stycznia kurs funta zamknął na poziomie 4.78 i jest to poziom zdecydowanie bliższy poziom wsparcia aniżeli poziom oporu. To powoduje, że przynajmniej z perspektywy analizy technicznej i utrzymania trendu, jest większa szansa na ponowny atak na dolne ograniczenie trendu bocznego. Najbliższe wsparcie dla kursu funta kształtuje się na poziomie 4.73. Ostatnie ruchy również mieszczą się we wzrostowym kanale cenowym. Wybicie z tego kanału dołem stanowiłoby sygnał do zajmowania pozycji krótkich z szansą na głębokie osłabienie się kursu funta do złotego GBPLN. To oczywiście negatywne scenariusz dla tych wszystkich, którzy swoje zarobki otrzymują w funcie brytyjskim.

 Wykres kursu funta do złotego GBPPLN w ujęciu tygodniowym

Wykres kursu funta do złotego w ujęciu tygodniowym z zaznaczoną konsolidacją oraz wzrostowym kanałem cenowym

Spadki kursu funta do złotego GBPPLN pokrywałyby się z ewentualnym scenariuszem twardego Brexitu, który powinien przynajmniej w pierwszym roku zaszkodzić brytyjskiemu funtowi. 

Sprawdźmy na niższym interwale jak kształtuje się sytuacja kursu funta do złotego GBPPLN

Na interwale dziennym kurs funta do złotego GBPPLN również buduje tendencję boczną. Wsparcie dla trendu bocznego kształtuje się w okolicach 4.73. Najbliższy opór dla kursu funta do złotego to poziom 4.79, a następnie 4.81. Biorąc pod uwagę jak wyglądała piątkowa sesja (4 stycznia) to możemy spodziewać się mocniejszego poniedziałkowego otwarcia. W piątek kurs funta z poziomu 4.7450 wzrósł do 4.7875, tworząc tym samym świece z bardzo ładnym długim korpusem. Czy uda się wybić poziom 4.81? Z pewnością należy zwrócić uwagę na to jak kształtuje się kalendarz makroekonomiczny. Pozytywne dane z Wielkiej Brytanii bądź negatywne informacje z Polski z pewnością pomogą w ataku na najbliższy poziom oporu.

 Wykres kursu funta do złotego GBPPLN w ujęciu dziennym 5 stycznia

Wykres kursu funta do złotego GBPPLN w ujęciu dziennym z zaznaczonymi istotnymi poziomami wsparcia i oporu.

Kurs euro do złotego EURPLN dalej powinien utrzymywać się w konsolidacji

W tytule tego artykuły zasugerowałem, że kurs euro do złotego EURPLN może zaatakować lokalny poziom wsparcia wynoszący 4.25. Nie spodziewałbym się jednak przełamania tego poziomu i utworzenia tendencji spadkowej. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest wyciągnięcie ceny. Dlaczego? Konsolidacja dla kursu euro utrzymuje się od maja 2018 roku i na razie pod kątem fundamentalnym nic nie wskazuje na diametralną zmianę sytuacji Unii Europejskiej, czy chociażby stanu polskiej gospodarki.

 Wykres kursu euro do złotego EURPLN w ujęciu tygodniowym 5 stycznia

Wykres kursu euro do złotego w ujęciu tygodniowym z zaznaczonym trójkątem symetrycznym.

Sygnałów dla kursu euro do złotego EURPLN poszukajmy na niższych interwałach

Gdy zerkniemy na interwał dzienny naszym oczom ukażą się bardzo długie górne cienie. To oczywiście zwiastuje przynajmniej chwilowe spadki kursu euro do złotego. Widoczna jest podaż w stosunku do euro, bądź popyt w stosunku do złotego. Przełamanie poziomu 4.27 powinno wywołać delikatnie mocniejszą falę spadkową. Co do prognozowania mocniejszej przeceny kursu euro do złotego EURPLN byłbym bardzo ostrożny.

 Wykres kursu euro do złotego w ujęciu dziennym

Wykres kursu euro do złotego EURPLN w ujęciu dziennym. Najbliższe wsparcie wynosi 4.26 złotego.

Kurs dolara do złotego USDPLN wykazuje się największą zmiennością od października

W przypadku istotnych kursów walut z polskim złotym szczególnie wybija się sytuacja kursu dolara do złotego USDPLN. Zwiększona zmienność w pierwszym tygodniu stycznia w ujęciu tygodniowym była największą zmiennością od 21 października 2018 roku. Pomimo dużych wahań kurs dolara nie zmienił się istotnie, bo zaledwie 0,5 grosza w stosunku do ceny otwarcia. Najpierw sprawdźmy kurs dolara do złotego USDPLN na interwale tygodniowym.

 Kurs dolara do złotego USDPLN w ujęciu tygodniowym

Kurs dolara do złotego USDPLN w ujęciu tygodniowym z zaznaczonymi istotnymi poziomami cenowymi.

Sygnałem do spadków dla dolara do złotego USDPLN byłoby przełamanie poziomu 3.72. Z drugiej strony przełamanie poziomu 3.84 stanowiłoby ciekawy sygnał do zajmowania pozycji długich. Zdecydowanie bliżej nam do przełamania poziomu 3.72 i drugi tydzień stycznia może przynieść ponowny test wspomnianego poziomu.

 Kurs dolara do złotego USDPLN w ujęciu dziennym 5 stycznia

Kurs dolara do złotego USDPLN na interwale dziennym.

W przypadku niższego interwału w szczególności rzucają się w oczy trzy ostatnie dzienne sesje. Sesja środowa przyniosła istotne umocnienie kursu dolara, natomiast dwie kolejne sesji to odreagowanie na gwałtowną zmianę kursu. Jeżeli otwarcie poniedziałkowej sesji wypadnie nisko to możemy oczekiwać ataku na poziom 3.72.

Kurs franka do złotego CHFPLN ma zdecydowanie technicznie najciekawszą sytuację ze wszystkich kursów walut z polskim złotym

Na koniec tego artykułu zobaczmy kurs franka do złotego CHFPLN. Na wykresie dziennym sytuacja wygląda bardzo obiecująco. Znajdujemy się blisko lokalnego poziomu oporu, który wynosi 3.84. Przełamanie tego poziomu mogłoby zwiastować średnioterminową kontynuację trendu wzrostowego. To oznaczałoby gorsze czasy jeżeli chodzi o kredytobiorców, którzy ratę spłacają w szwajcarskim franku.

 Kurs franka do złotego CHFPLN

Kurs franka do złotego CHFPLN w ujęciu dziennym.

Z drugiej strony reakcja na czwartkowej oraz piątkowej sesji pokazuje wyraźnie, że przełamanie wspomnianego poziomu oporu nie będzie takie łatwe. Aktualnie obserwujemy wzmożoną podaż franka/ popyt złotego. Zejście poniżej 3.8000 złotego dałoby oddech inwestorom i mogłoby zwiastować utrzymanie się kursu franka w okolicach 3.8000 nawet do końca stycznia.

 

Po więcej prognoz zapraszam na poniedziałkowy live,7 stycznia o godzinie 8:00

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk