• Odbierz prezent
euro inflacja

Dane o inflacji w strefie euro negatywnie wpłynęły na notowania waluty wspólnoty. Spadków kursu euro nie wstrzymały nawet dobre dane z rynku pracy.

 

Wstępny szacunek Eurostatu wskazał, że inflacja w strefie euro wzrosła w listopadzie z 1,4% do 1,5% r/r. Ekonomiści spodziewali się jednak inflacji na poziomie 1,6% r/r. Indeks bazowy (nie uwzględniający cen żywności i energii)  utrzymał się na poziomie 0,9%, choć liczono na wzrost inflacji bazowej do 1,0% r/r.

W strefie euro najmocniej drożeje energia (+4,7% r/r), co odzwierciedla ostatnie wzrosty cen ropy naftowej. Żywność oraz wyroby alkoholowe i tytoniowe drożeją o 2,2% r/r, usługi o 1,2% r/r, a nieenergetyczne dobra przemysłowe o 0,4% r/r.

 

Inflacja w strefie euro

inflacja

 

‘Na pocieszenie’ Eurostat opublikował jeszcze pozytywne dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia w strefie euro spadła z 8,9% do 8,8%, choć oczekiwano, że utrzyma się na poprzednim poziomie. Bezrobocie w strefie euro osiągnęło tym samym najniższy poziom od 8,5 roku.

 

Bezrobocie w strefie euro

bezrobocie

 

Rynek walutowy zareagował na słabe dane o inflacji. Euro osłabiło się, a w przypadku pary EUR/USD obserwowaliśmy spadek kursu o ponad 20 pipsów.

 

EUR/USD – M5

eurusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk