• Sklep
  • Odbierz prezent
Euro odrabia część strat do dolara. Zamknięcie powyżej 1.1400 oznaczać będzie wzrosty

Tydzień dla kursu euro rozpoczął się od wyraźnej przeceny. Podczas sesji poniedziałkowej nastąpiła przecena eurodolara EURUSD z poziomu 1.1315 aż do 1.1210. Ostatni raz tak nisko w stosunku do dolara euro było w czerwcu 2017 roku. Dynamiczne wybicie kursu euro dawało nadzieje na kontynuacje fali spadkowej, ale pod kilkoma warunkami.

Nie wiesz co może wydarzyć się w przyszłym tygodniu? Weź udział w poniedziałkowej analizie LIVE. Startujemy 19 listopada o godzinie 8:00.

 

Poniedziałkowe spadki euro do dolara EURUSD

Pierwsza świeca tygodnia na wykresie kursu euro do dolara praktycznie kształtem przypominała marubozu spadkowe. Jak zerkniemy do książki Steve Nisona na temat świec japońskich to dowiemy się, że taki układ cenowy jest jednym z najmocniejszych układów świecowych. Jeżeli to jest tak silny układ to co oznacza jego negacja?

Wykres kursu euro dolara EURUSD w ujęciu dziennym

Wykres kursu euro do dolara EURUSD w ujęciu dziennym. Na niebiesko zaznaczona została istotna strefa wsparcia dla kursu.

To często problem dużej grupy inwestorów, którzy zapominają o tym, że negacja sygnałów technicznych stanowi dobry moment do zajęcia przeciwnych pozycji. Sygnalizowałem to podczas wtorkowego nagrania LIVE (sprawdź tutaj). Wyjście powyżej 1.1297 generowało sygnał do zajmowania pozycji długich.

 

Kiedy nastąpi odwróceniu trendu dla kursu euro do dolara EURUSD?

Analizując całą falę spadkową, która buduje się od początku tego roku to na interwale tygodniowym maksymalnie pod rząd pojawiały się zaledwie 2 tygodnie wzrostowe. Trudno oczekiwać, że ostatnie 5 godzin piątkowego handlu wywróci cały tydzień. Pod tym względem nawet kolejny wzrostowy tydzień nie powinien oznaczać zmiany naszego nastawienia.

Wykres kursu euro dolara EURUSD w ujęciu tygodniowym

Wykres kursu euro do dolara w ujęciu tygodniowym z zaznaczonymi zasięgami overbalance.

Żeby można było mówić o odwróceniu trendu to najpierw kurs euro do dolara musi zrealizować najgłębszą korektę w trendzie spadkowym. To oznaczałoby pokonanie poziomu 1.1711. To odległy poziom biorąc pod uwagę, że zamknięcie świecy tygodniowej powinno wynieść około 1.1400.

 

Euro odreagowało nie tylko w stosunku do dolara, ale również funta

Na wykresie kursu euro do funta EURGBP widoczne jest podobne odwrócenie, które miało miejsce na kursie euro do dolara EURUSD. W tym jednak przypadku nie doszło do przełamania dołka cenowego. Trend boczny, budujący się od 2016 roku został przez rynek wyraźnie obroniony.

Wykres kursu euro funta EURGBP w ujęciu tygodniowym

Wykres euro funta EURGBP w ujęciu tygodniowym.

Dla kursu euro do funta EURGBP zgodnie z regułą handlu od bandy do bandy powinno nastąpić podbicie kursu w okolice 0.9090. Jest zatem miejsce do wzrostów.

W przypadku kursu euro do dolara EURUSD jak i w przypadku kursu euro do funta EURGBP na razie jest za wcześnie, żeby mówić o odwróceniu trendu. EURGBP na ten moment nie wykazuje oznak wyłamania długoterminowej konsolidacji, a w przypadku EURUSD dopiero przebicie 1.1711 oznaczać będzie ryzyko odwrócenia tendencji spadkowej.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk