• Odbierz prezent
Euro od 26 tygodni między 4,25 a 4,35. Kursy walut funta GBPPLN, dolara USDPLN i franka CHFPLN zdecydowanie bardziej dynamiczne!

Pierwszy tydzień stycznia 2019 roku dobiega końca. Zobaczmy jak oscylowały w kończącym się tygodniu główne kursy walut do polskiego złotego - dolara USDPLN, euro EURPLN, funta GBPPLN oraz franka CHFPLN. W porównaniu do okresu świąteczno-noworocznego, który już się skończył pierwszy tydzień stycznia obfitował w wiele publikacji makroekonomicznych w Polsce i na świecie, w tym przede wszystkim w piątek mieliśmy publikacje NFP.

Kurs dolara USD/PLN wahał się o 7 groszy

Kurs dolara do złotego USD/PLN w mijającym tygodniu otworzył się ceną 3,7535, a zakończył się praktycznie identyczną ceną - 3,7597. Maksymalny oraz minimalny poziom kursu dolara w kończącym się tygodniu to odpowiednio 3,7983 oraz 3,7285. Maksymalne odchylenie kursu dolara amerykańskiego wyniosło więc aż 7 groszy i było o ponad 2 grosze większe od wahań w przerwie świąteczno - noworocznej, kiedy to wyniosło zaledwie 3,88 grosza.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu dolara do złotego USDPLN
Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna

kursu dolara do złotego USDPLN

Dolar odwraca tendencję na spadkową?

Spójrzmy na wykres kursu dolara USDPLN. Widać, że w ostatnich tygodniach dolar do złotego oscyluje w granicach 3,73 - 3,84. Poziom 3,84 kursu dolara USDPLN był testowany przez rynek trzykrotnie i nie udało się go ani raz efektywnie naruszyć, co sugeruje, że w najbliższych tygodniach będzie to poziom prawdopodobnie nie do pokonania. W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami testu poziomu 3,73. Jeżeli w najbliższym czasie będziemy mieć przebicie tego poziomu to będziemy mogli mówić powoli o odwróceniu się trendu na spadkowy.

Wykres kursu dolara do złotego USDPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu dolara do złotego USDPLN na interwale tygodniowym

Kurs euro do złotego EURPLN

Kurs euro do złotego EURPLN w pierwszy tygodniu stycznia 2019 rozpoczął notowania na poziomie 4,2960, a zakończył na 4,2862. Maksymalny oraz minimalny kurs euro w minionym tygodniu to odpowiednio 4,3119 oraz 4,2862. Maksymalne odchylenie kursu euro wyniosło niespełna 2,6 grosza i było jeszcze mniejsze niż podczas przerwy świąteczno-noworocznej, kiedy to wyniosło delikatnie ponad 3,00 grosze.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu euro do złotego EURPLN
Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna

kursu euro do złotego EURPLN

Euro w dalszym ciągu w konsolidacji 4,25-4,35

Przejdźmy teraz na wykres euro do złotego EURPLN. Niestety od dłuższego czasu nie dzieje się nic ciekawego na kursie euro. W dalszym ciągu jesteśmy w konsolidacji między poziomem 4,25 - 4,35. Przy ewentualnym wybiciu sie w dół kursu euro najbliższym oporem będzie poziom 4,233, a następnie 4,20.

Wykres kursu euro do złotego EURPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu euro do złotego EURPLN na interwale tygodniowym

Kurs funta do złotego GBPPLN

Kurs funta rozpoczął pierwszy tydzień stycznia ceną 4,7671, a zakończył notowaniami 4,7876. W przeciągu minionego tygodnia kursowi funta udało się osiągnąć maksymalnie poziom 4,8190, a minimum zostało ustalone na 4,7206. Maksymalne więc odchylenie kurs funta w ostatnim tygodniu wyniosło aż 10 groszy. W porównaniu do dwóch ostatnich tygodni, gdzie maksymalne wahania kursu funta wyniosły 4,5 grosza oraz 4,96 grosza mamy więc skok zmienności o 100%.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu funta do złotego GBPPLN
Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna

kursu funta do złotego GBPPLN

Czy to już koniec spadków kursu funta do złotego?

Przejdźmy teraz do wykresu kursu funta GBPPLN. Widzimy, że w przeciągu ostatnich 4 tygodniu kurs funta GBPPLN testował od góry poziom 4,72 czterokrotnie i za każdym razem mieliśmy odbicie w górę. Czy to może oznaka końca spadków kursu funta? Bardzo możliwe. Jednak za nim takie tezy będzie można stawiać musimy poczekać na informacje dotyczące Brexitu, które powinny napłynąć jeszcze w tym miesiącu. Jeżeli wrócimy do wzrostów wówczas najbliższy opór dla trendu wzrostowego kursu funta to poziom średniej kroczącej w okolicach 4,825, czyli już tuż tuż. Wybiegając w przyszłość dalszy opór to okolice3 4,95, ale do tego miejsca pozostaje jeszcze wiele pipsów po drodze.

Wykres kursu funta do złotego GBPPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu funta do złotego GBPPLN na interwale tygodniowym

Kurs franka do złotego CHFPLN

Frank szwajcarski do złotego rozpoczął miniony tydzień stycznia ceną 3,8145, a zakończył na poziomie 3,8109. Kurs franka swoje maksimum oraz minimum osiągnął odpowiednio na poziomach 3,8419 oraz 3,8003. Maksymalne wahania kursu franka jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu to tylko około 4 groszy i jest to wynik o ponad 2,5 grosza mniejszy niż sprzed tygodnia kiedy maksymalne odchylenie kursu franka CHFPLN wyniosło aż 6,56 grosza.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu franka do złotego CHFPLN
Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna
kursu franka do złotego CHFPLN

Kurs franka dalej w górę

Spójrzmy już na ostatni wykres - kursu franka do złotego CHFPLN. Cena franka powoli ale wciąż rośnie w górę. Wyznaczony na wykresie box overbalance nie został w dalszym ciągu naruszony, dlatego możemy dalej mówić o trendzie wzrostowym kursu franka. W przypadku dalszych wzrostów najbliższy mocny opór to okolice 3,868. Przyglądnijcie się na wykresie jak w ostatnich tygodniach cena franka odbija się od średniej kroczącej. Wręcz idealnie. Póki nie zostanie przełamana ciężko mówić o jakiejkolwiek odwracającej się tendencji na wykresie kursu franka do złotego CHFPLN.

Wykres kursu franka do złotego CHFPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu franka do złotego CHFPLN na interwale tygodniowym

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk