• Odbierz prezent
Euro niewzruszone pesymistycznymi odczytami

Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w strefie euro nie wniosły na rynek walutowy zmienności, choć ich wymowa okazała się rozczarowująca. Zwłaszcza w kontekście słabych odczytów PMI dla sektora przemysłowego.

 

Produkcja przemysłowa w strefie euro spadla (w czerwcu) w ujęciu miesiąc do miesiąca o 0,6%, przy prognozie spadku o 0,5%. Czerwiec okazał się więc najsłabszym miesiącem dla sektora przemysłowego od grudnia. Nieznacznie w dół zrewidowano przy tym dane za maj – z +1,3% do +1,2%.

W ujęciu rok do roku produkcja rośnie o 2,6% (prognoza: 2,8%), co jest słabszą dynamiką niż w maju (3,9%), ale wyższą niż w poprzednich miesiącach 2017 roku.

 

Produkcja przemysłowa r/r

produkcja przemysłowa

 

Spowolnienie w przemyśle sygnalizował już indeks PMI dla tego sektora, którego wartość spadła w ubiegłym miesiącu z 57,4 do 56,6. Warto przy tym zauważyć, że był to pierwszy spadek wartości wskaźnika po 10 miesiącach regularnych wzrostów. Na ten moment nie można stwierdzić, że ten spadek jest zapowiedzią  trwałego pogorszenia się sytuacji w sektorze przemysłowym, przy czym obecne wartości wskaźnika są bliskie szczytom z 2011 roku, po których nastąpił słaby okres dla europejskiego przemysłu.

 

Trend na EUR/USD jednak niezagrożony?

Dzisiejsze rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej w strefie euro nie przestraszyły inwestorów rynku walutowego. Na parach z euro nie widzieliśmy podwyższonej zmienności po publikacji. Kurs EUR/USD koryguje dziś nieznacznie piątkowe wzrosty, przy czym z perspektywy technicznej nastawiamy się na kontynuację wzrostów ze względu na średnioterminowy trend wzrostowy i obronę wsparcia przy poziomie 1,173, związaną z wystąpieniem dwóch wzrostowych świec pin bar.

 

EUR/USD - D1

eurusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk