• Odbierz prezent
Euro nad 4,30 zł. Kurs dolara poniżej 3,86 PLN. Amerykańska waluta straciła po FED, co wspiera polskiego złotego

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN wraz z podbiciem słabości USD po ruchu FED. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3054 złotego wynosi kurs euro EUR/PLN, 3,8576 zł kurs dolara USD/PLN, 4,0303 złotego kurs franka CHF/PLN oraz 4,9418 zł kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,74% w przypadku obligacji 10-letnich.

FED zaskoczył inwestorów

Wydarzeniem ostatnich 24 godzin na rynkach był dość niespodziewany ruch ze strony FED, który zdecydował się na interwencyjne obniżki stóp o 50pb. w celu zbuforowania negatywnego wpływu wirusa na gospodarkę. Rynek wyceniał taki scenariusz podczas marcowego posiedzenia jednak decyzja ta na nadzwyczajnym posiedzeniu rodzi kilka pytań. Amerykańskie indeksy spadały ok. 1%, potem rosły 1,5% (po obniżce stóp) aby zakończyć handel na 2,8% spadku. Inwestorzy zakładają iż wczorajszy ruch FED może być oznaką paniki lub faktu, że sytuacja związana z koronawirusem jest zdecydowanie bardziej poważna niż zakładano. Dodatkowo ruch ten pojawił się po tym jak komunikat G7 wskazywał raczej na podjęcie działań fiskalnych aniżeli monetarnych.

Kurs dolara w dół

Niemniej z punktu widzenia FX ruch FED osłabił dolara, co podbiło kurs euro do dolara EUR/USD do okolic 1,12 USD. Słabszy dolar chwilowo wspiera waluty EM, w tym PLN – USD/PLN przetestował wczoraj 3,8388 PLN wobec 3,97 w poprzednim tygodniu. Warto jednak pamiętać, iż obecna sytuacja na rynkach może docelowo być niekorzystna (risk-off w przypadku dalszych spadków indeksów) dla PLN. Lokalnie warto również wspomnieć o ciekawym raporcie EY z które wynika, iż za wzrostem gospodarczym w Polsce, w ostatnich latach, stoi głównie popyt zewnętrzny, a nie jak powszechnie zakładano – konsumpcja.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy decyzję RPP w zakresie stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmian (główna 1,5%) niemniej narasta presja (kontrakty FRAs) na obniżki stóp. Najpewniej taki ruch mógłby mieć miejsce po podjęciu działań przez EBC.

Z rynkowego punktu widzenia obserwowaliśmy mocniejszy ruch w ramach korekty wzrostowej na PLN. W przypadku USD/PLN znaleźliśmy się już jednak w lokalnej strefie wsparcia na 3,8388-3,8522 PLN.

 

 

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk