Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,06%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Euro na blockchain stanie się faktem - Bank Centralny Francji wyemituje e-euro

Darek Dziduch | 14:33 05 grudzień 2019
Euro na blockchain stanie się faktem - Bank Centralny Francji wyemituje e-euro | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Banki centralne coraz głośniej wspominają o swoich planach emisji wirtualnego odpowiednika waluty narodowej funkcjonującej w ramach sieci blockchain, czyli tzw. CBDC (ang. Central Bank Digital Currency), czując rosnącą presję nie tylko ze strony kryptowalut, ale być może przede wszystkim prywatnych sieci płatniczych, takich jak Libra. Dotychczas na czele tego wyścigu stoi Bank Centralny Chin, choć o planach emisji dolara na blockchain coraz częściej wspomina także amerykańska rezerwa federalna. Do tego grona dość niespodziewanie dołączył Bank Centralny Francji, którego prezes zapowiedział, że testy e-euro rozpoczną się już w pierwszym kwartale 2020 r.

 

Euro na blockchain stanie się faktem

W środę 4 grudnia François Villeroy de Galhau, prezes Banku Centralnego Francji, oficjalnie zapowiedział wdrożenie pilotażowego programu testowej emisji elektronicznego euro funkcjonującego w oparciu o technologię blockchain. Rozpoczną się one najpóźniej pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku i dotyczyć będą hurtowej wersji e-euro, czyli przeznaczonej wyłącznie do rozliczeń pomiędzy wybranymi instytucjami finansowymi.

Jak twierdzi Villeroy, emisja wirtualnego euro jest koniecznością ze względu na coraz bardziej zaawansowane plany wdrożenia walut narodowych przez czołowe banki centralne, a także rosnącą konkurencję ze strony prywatnych inicjatyw, takich jak chociażby sieć rozliczeniowa JPMorgan z JPM Coinem, czy przede wszystkim zainicjowana przez Facebooka sieć płatnicza Libra. Projekt Libra został zresztą skrytykowany przez Ministra Finansów Francji we wrześniu, kiedy zapewnił on że jego kraj podejmie wszelkie wysiłki, aby nie dopuścić do wprowadzenia sieci Libra na terenie Unii Europejskiej. Prezes Banque de France zwrócił się również do przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego z prośbą o przyśpieszenie prac nad wdrożenie waluty cyfrowej opartej na euro, po to aby pozostać w awangardzie globalnych rynków finansowych, nie dając się wyprzedzić Chinom, czy Stanom Zjednoczonym.

Reklama

Jeżeli do końca pierwszego kwartału 2020 r. Bank Centralny Chin nie wypuści własnej waluty cyfrowej, to Banque de France stanie się pierwszym emitentem CBDC w historii. Plany wprowadzenia detalicznej, ogólnodostępnej i wykorzystywanej jako powszechny środek płatniczy cyfrowej wersji euro są jednak znacznie bardziej odległe.

 

Kryptowaluta banku centralnego?

Należy zauważyć, że wbrew wielu medialnym nagłówkom, waluta cyfrowa banku centralnego (CBDC) nie może być określana mianem kryptowaluty, mimo tego że również występuje w wirtualnej formie, jest zabezpieczona kryptografią asymetryczną i działa w oparciu o technologię blockchain. CBDC można określić jako elektroniczny pieniądz, czyli wirtualną reprezentację wartości i cyfrowy odpowiednik waluty fiducjarnej, również emitowany przez bank centralny. Rozwiązań tego typu w żadnym wypadku nie można zaliczać do kryptowalut.

URL Artykułu

 

Bank szuka człowieka…

Reklama

Sygnały wskazujące na to, że francuski bank centralny poważnie podchodzi do planów emisji cyfrowej waluty na blockchain pojawiły się już w połowie października, kiedy to Banque de France opublikował na swojej oficjalnej witrynie oferty pracy, wskazujące na chęć stworzenia zespołu odpowiadającego za uruchomienie e-euro. Jedną z nich była pozycja analityka blockchain, który ma odpowiadać za stworzenie i realizację programu wdrożenia euro na blockchainie. Od kandydata wymagane jest m.in doświadczenie na rynkach finansowych, ze szczególnym naciskiem na rynek cyfrowych aktywów, a także wiedza z zakresu publicznych lub prywatnych sieci blockchain, takich jak Ethereum, Quorum, czy Hyperledger. Oprócz tego francuski bank centralny szukał developerów blockchain, których zadaniem będzie dostosowanie kodu źródłowego wybranej sieci do potrzeb e-euro.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że plany wprowadzenia e-euro nie są pierwszym kontaktem francuskiego banku centralnego z technologią blockchain. Już pod koniec 2016 r. Banque de France rozpoczął pilotażowy program identyfikacji instytucji wchodzących w skład jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), którego działanie oparte było na technologii blockchain. Stał się tym samym pierwszym bankiem centralnym kraju członkowskiego UE, który podjął się testów praktycznego wykorzystania blockchain.

W lutym 2017 r. Banque de France uruchomił zaś program wspierania innowacyjnych rozwiązań, którego głównym celem było podjęcie współpracy z fintechowymi startupami działającymi w obrębie technologii blockchain.

Francuski bank centralny dość jasno stoi również na stanowisku „blockchain - tak, kryptowaluty - stanowczo nie”. W marcu zeszłego roku Banque de France opublikował raport, w którym zaproponował wprowadzenie całkowitego zakazu obrotu i wprowadzania do oferty produktów w jakikolwiek sposób powiązanych z kryptowalutami. Miał on obowiązywać wszystkie francuskie instytucje bankowe, ubezpieczeniowe i zarządzające kapitałem. Oprócz tego zaproponowano pełną delegalizację kampanii marketingowych i reklamowych odnoszących się do kryptowalut i opartych na nich produktów finansowych na terenie Francji.

URL Artykułu

Reklama

 

Banki centralne chcą wejść na blockchain

Jak wynika z raportu IBM i OMFIF opublikowanego w połowie listopada, ponad 70% banków centralnych z całego świata rozważa emisję waluty narodowej na blockchain, zaś w ciągu najbliższych pięciu lat duża część z nich wprowadzi na rynek detaliczną e-walutę na blockchain. Będzie ona pozwalała na dokonywanie codziennych płatności przez wszystkich konsumentów, na zasadzie podobnej do obecnych rozwiązań kart płatniczych. Doprowadzi to do niemal pełnej marginalizacji gotówki jako środka płatniczego.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej