• Odbierz prezent
Euro mocniejsze po fixingu w Tokio - spekulanci rzucili się na EURJPY

Wspólna waluta zyskała dziś w nocy podczas sesji azjatyckiej, a za tym ruchem mógł stać spekulacyjny popyt na euro podczas fixingu walutowego w stolicy Japonii - Tokio, podają traderzy cytowani przez agencję Bloomberg.

W rezultacie euro umocniło się do wszystkich głównych walut z grona G-10

czemu sprzyjało również ogólne osłabienie dolara ze względu na oznaki słabnącego wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Kurs EURUSD mógł zwyżkować ze względu na kupowanie w dużych ilościach EUR za JPY, co dodatkowo miało doprowadzić do uruchomienia zleceń stop. Euro wzrosło w tym tygodniu, nawet po tym, jak prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ostrzegł w czwartek, że wzrost w regionie nadal zwalnia.

Mówi się o tym, że na parze EURJPY pojawił się spekulacyjny popyt, który kupował euro przed ogromną transakcją, w której to jeden z japońskich banków miałby kupić od niemieckiego banku wielomiliardowy biznes lotniczy. W skrócie mógł być to tzw. front running, czyli nim japoński bank przewalutuje potrzebne na zakup jeny na euro i wygeneruje potężny przepływ pieniądza (flow), to spekulanci już wcześniej próbują się pod ten flow ustawić.

1

Notowania kursu euro do jena EURJPY podczas sesji azjatyckiej. Źródło: platforma Conotoxia.

Notowania kursu euro do dolara EURUSD zyskały na tym nieznacznie, aczkolwiek kurs wzrósł do najwyższego poziomu od 2,5 tygodnia, zatrzymując się pod okrągłym poziomem 1,1300. Wydaje się, że dopiero przekroczenie 1,1330 mogłoby spowodować większych rozmiarów short squeeze na euro.

Nota prawna

Notowania: EURJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURJPY/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk