Advertisement
  • Odbierz prezent
Euro, dolar i frank w górę. Polski złoty (PLN) umacnia się wobec funta i korony czeskiej

Jak prezentuje się polski złoty na tle euro, dolara, franka, funta i korony czeskiej? Ile złotych zapłacimy za te waluty?

 

Kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

Na przestrzeni tego tygodnia kurs euro umocnił się o 0,39% względem polskiego złotego. Za jedno euro najmniej płaciliśmy 4,5411 zł w poniedziałek, a najwięcej 4,5727 zł w środę. Na koniec tygodnia kurs euro do złotego (EUR/PLN) wyniósł 4,5684 zł.

Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do polskiego złotego (EUR/PLN) 

 

Kurs dolara względem złotówki (USD/PLN)

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) w tym tygodniu uległ umocnieniu o 0,56%. Za jednego dolara najmniej płacono 4,1883 zł w poniedziałek, a najwięcej 4,2414 zł w czwartek. Na koniec tygodnia kurs USD/PLN wyniósł 4,2228 zł.

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do polskiego złotego USD/PLN

 

Kurs franka do złotego (CHF/PLN)

Frank również w tym tygodniu umocnił się wobec polskiej waluty. Za jednego franka najmniej płaciliśmy w poniedziałek 4,3125 zł, a najwięcej w czwartek 4,3507 zł. Na koniec tygodnia kurs franka do złotego (CHF/PLN) wyniósł 4,3441 zł, co stanowi wzrost o 0,47% na przestrzeni ostatnich 5 dni.

Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres kursu franka do polskiego złotego CHF/PLN 

 

Kurs funta wobec polskiej waluty (GBP/PLN)

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) natomiast na przestrzeni tego tygodnia poszybował w dół. Najwięcej funt kosztował 5,2152 zł w poniedziałek, a najmniej 5,1112 zł w piątek. Na koniec tygodnia kurs GBP/PLN wyniósł 5,1140 zł. W ciągu ostatnich 5 dni kurs funta spadł o 1,78% względem polskiej waluty.

Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN 

 

Kurs korony czeskiej do złotego (CZK/PLN)

W tym tygodniu również zwykle stabilna i pozostająca w wieloletnim trendzie wzrostowym korona czeska uległa osłabieniu względem polskiej waluty. W poniedziałek korona czeska kosztowała najwięcej 0,1674 zł, a najmniej w piątek 0,1644 zł. Na koniec tygodnia kurs korony czeskiej do złotego (CZK/PLN) wyniósł 0,1648 zł. Na przestrzeni ostatniego tygodnia kurs korony czeskiej względem polskiej waluty spadł o 1,36%.

Wykres kursu korony czeskiej do złotego CZK/PLN

 Wykres kursu korony czeskiej do polskiego złotego CZK/PLN

 

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile aktualnie złotych zapłacisz za wymianę swoich walut, skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego

 

Co wpłynęło na kursy walut w tym tygodniu?

W tym tygodniu napłynęły liczne dane  z rynków. We wtorek poznaliśmy dane z USA. Bazowy wskaźnik CPI w kwietniu spadł o 0,4% m/m wobec oczekiwanego spadku o 0,2%. Na nastroje inwestorów wpływały również przemówienia członków FOMC, które miały miejsce w tym tygodniu.

W środę najważniejsze były dane z Wielkiej Brytanii. PKB w I kwartale spadł o 2% k/k, co było lepszym wynikiem od spodziewanego spadku o 2,5%. W ujęciu miesięcznym spadek wyniósł 5,8% wobec poprzedniego odczytu -0,1%. W marcu produkcja przemysłowa spadła o 4,2% m/m, co było lepszym wynikiem od spodziewanego spadku o 5,6%. Gorzej wyglądał bilans handlowy Wielkiej Brytanii za marzec. Wyniósł on -12,51 mld wobec prognozy -10 mld.

W tym samym dniu napłynęły dane ze Strefy Euro. W marcu produkcja przemysłowa spadła o 11,3% m/m, co było lepszym wynikiem od oczekiwanego spadku o 12,1%.

W środę napłynęły też dane z USA dotyczące cen dóbr produkcyjnych. Wskaźnik PPI w kwietniu spadł o 1,3% m/m wobec oczekiwanego spadku o 0,5%. Ważne było również w tym dniu przemówienie przewodniczącego FED – Jerome Powella.

W czwartek poznaliśmy kolejne dane ze Strefy Euro. W kwietniu wskaźnik CPI w Niemczech wzrósł o 0,4% m/m wobec spodziewanego wzrostu o 0,3%. Wskaźnik CPI w Hiszpanii w ujęciu miesięcznym był zgodny z prognozą 0,3%.

W tym samym dniu poznaliśmy dane z Polski za marzec. Saldo obrotów miesięcznych wyniosło 2,438 mld wobec prognozy 565 mln.

W czwartek napłynęły również dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych wyniosła 2,981 mln wobec prognozy 2,5 mln. Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 22,833 mln wobec prognozowanych 25,1 mln.

W piątek napłynęły kolejne dane ze Strefy Euro. Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych PPI w Niemczech w kwietniu spadł o 0,7% m/m wobec prognozowanego spadku o 0,6%. Wskaźnik CPI we Francji w kwietniu pozostał bez zmian w ujęciu m/m. Kwietniowy wskaźnik CPI we Włoszech wzrósł o 0,1% m/m zgodnie z prognozą. W tym dniu istotny również był PKB Niemiec. W I kwartale uległ on obniżeniu o 2,2% k/k.

W piątek poznaliśmy też dane z Polski. Wskaźnik CPI spadł o 0,1% m/m wobec prognozy 0,0%. W I kwartale PKB Polski zmniejszył się o 0,5% w ujęciu kwartalnym wobec spodziewanego spadku o 1,2%.

Czytaj także: Kurs polskiego złotego do góry po ogłoszeniu wskaźnika CPI i PKB Polski

15 maja 2020 roku Polska opublikowała ważne dane płynące z gospodarki: Wskaźnik CPI (m/m): -0,1% (prognoza: 0,0%; poprzednio: 0,2%) Wskaźnik CPI (r/r): 3,4% (prognoza: 3,4%; poprzednio: 4,6%) PKB (k/k): -0,5% (prognoza: -1,2%; poprzednio: 0,3%) Co to jest CPI? Wskaźnik CPI (consumer price index.. Czytaj
Kurs polskiego złotego do góry po ogłoszeniu wskaźnika CPI i PKB Polski

W tym samym dniu poznaliśmy też PKB Strefy Euro. W I kwartale uległ on obniżeniu o 3,8%, co było zgodne z prognozą.

W godzinach popołudniowych napłynęły dane z USA. W kwietniu sprzedaż detaliczna spadła o 16,4% wobec spodziewanego spadku o 12%. Bazowa sprzedaż detaliczna skurczyła się o 17,2% m/m wobec spodziewanego spadku o 8,6%. W kwietniu produkcja przemysłowa spadła o 11,2% m/m wobec spodziewanego spadku o 11,5%. W marcu liczba miejsc pracy dzięki turystyce wyniosła 6,191 mln wobec poprzedniego odczytu 7,004 mln. W tym dniu napłynęły również mieszane dane dotyczące nastrojów konsumentów. W maju wskaźnik nastrojów konsumentów Michigan wyniósł 73,7 pkt wobec prognozy 68 pkt. Ostateczny indeks nastrojów konsumentów Michigan wyniósł w maju 67,8 pkt wobec spodziewanych 71,8 pkt.

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk