• Odbierz prezent
EUR/USD skazany na powtórkę z ubiegłego roku?
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie analogie pomiędzy 2015 i 2016 rokiem możemy znaleźć w przypadku pary EUR/USD

Zbliża się połowa grudnia i ostatnie posiedzenie FED w tym roku. Ostatni miesiąc roku obfituje w analogie do roku 2015 - w polityce pieniężnej FED, w polityce pieniężnej EBC oraz w przypadku łączącej te dwie instytucje pary walutowej, jaką jest EUR/USD. Czy to zwiastuje nam kolejny rok konsolidacji?

 

Przyjrzyjmy się tym zdarzeniom:

15 grudnia 2015 - FED decyduje się podnieść stopy procentowe po kilkumiesięcznych zapowiedziach takiego ruchu.

14 grudnia 2016 - FED zapewne zdecyduje się podnieść stopy procentowe (decyzję poznamy jutro, ale podsumowanie opinii głosujących można uznać podwyżkę za niemal pewną) po wielu miesiącach oczekiwania.

 

3 grudnia 2015 - EBC obniża stopę depozytową i wydłuża program QE.

8 grudzień 2016 - EBC po raz kolejny wydłuża program QE.

 

Grudzień 2015 - Kurs pary EUR/USD testuje poziom 1,05 po silnych spadkach w listopadzie i rozpoczyna ruch w kierunku górnego ograniczenia konsolidacji (1,15).

Grudzień 2016 - Kurs pary EUR/USD testuje poziom 1,05 po silnych spadkach w listopadzie i...

 

EUR/USD - W1

FXMAG forex eur/usd skazany na powtórkę z ubiegłego roku? 1

 

Polityki pieniężnej FED i EBC znów się rozjeżdżają, a EUR/USD zachowuje się podobnie jak w ubiegłym roku. Czy jest to zapowiedzią kolejnych miesięcy konsolidacji na najbardziej płynnej parze walutowej? Ostatni silny trend trwał niespełna rok i zakończył się w marcu ubiegłego roku.

Sama podwyżka stóp procentowych przez FED nie wystarczy by umocnić dolara i rozpocząć nowy impuls trendu spadkowego na parze EUR/USD. Wydarzenie to jest niemal w pełni zdyskontowane na rynkach finansowych, więc możemy liczyć jedynie na nieznaczne dostosowanie ze strony kursu dolara. Jeśli amerykańska waluta miałaby się bardziej znacząco umocnić, to podwyżce stóp procentowych musiałby towarzyszyć jastrzębi komunikat ze strony Janet Yellen (konferencja prasowa z jej udziałem zaplanowana jest na 20:30, po ogłoszeniu decyzji) oraz zasygnalizowanie szybszej ścieżki podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku w 'fedokropkach' (jutro poznamy kolejne projekcje przedstawicieli FED, poprzednie zakładały dwie podwyżki w 2017 roku).


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk