• Odbierz prezent
eurodolar
Z artykułu dowiesz się:

- Co przyczyniło się do wzrostów kursu EUR/USD

W ubiegły piątek kurs EUR/USD wzbił się najwyższe poziomy od stycznia 2015 roku. Zawdzięczamy to przemówieniom Janet Yellen i Mario Draghiego. Ruchy na rynku były o tyle zaskakujące, że żadne z nich nie pokusiło się o komentarze mogące zmienić fundamentalną sytuację dolara i euro.

 

Przemówienie Janet Yellen (godz. 16:00) doprowadziło do umocnienia dolara, a z kolei słowa Mario Draghiego (21:00) wpłynęły na umocnienie europejskiej waluty. Reakcje rynku w obu przypadkach były podobne – kurs EUR/USD rósł po około 60 pipsów po publikacji treści przemówień. Reakcje rynków nie miały raczej nic wspólnego ze zmianą fundamentalnych czynników, kształtujących kurs euro i dolara. Janet Yellen w swoim przemówieniu skupiała się na regulacjach sektora finansowego, a z kolei Draghii poruszył tematy wolnego handlu, poprawy wydajności pracy i europejskiego modelu gospodarczego. Żadne z nich nie zawarło w swoich wypowiedziach komentarzy dotyczących polityki pieniężnej, a to właśnie na nie liczyły rynki. Reakcje kursów walutowych mogą sugerować, że inwestorzy nastawili się na lekko jastrzębią Yellen i gołębiego Draghiego. W przypadku szefowej Fed liczono prawdopodobnie na informacje dotyczące procesu redukcji bilansu, a także dalsze ścieżki podwyżek stóp procentowych. Z kolei w kontekście przemówienia szefa EBC, rynki mogły obawiać się o łagodzenie oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych i/lub wygaszania programu QE.

 

EUR/USD - M5

eurusd

 

Obecnie kurs pary EUR/USD znajduje się na najwyższym poziomie od stycznia 2015 roku i zbliża się do strefy oporu przy poziomie 1,217. Jeśli do niej dotrze, to tym samym zniesie połowę ruchu spadkowego, rozpoczętego w maju 2014 roku.

 

EUR/USD - W1

eurusd

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk