• Odbierz prezent
Euforia na rynkach. KGHM neutralnie, dwa kluczowe poziomy na srebrze

Podczas dzisiejszej sesji na rynki spłynęła informacja o dużym przełomie firmy Pfizer w sprawie szczepionki na Covid-19. To wywołało szaleństwo zakupów na giełdach. Dość powiedzieć, że DAX zyskał prawie 5%, ropa WTI ponad 7%, WIG20 zakończył dzień nieznacznie powyżej 4%. KGHM po początkowych wzrostach w okolice 142.5 PLN zakończył dzień na symbolicznym -0.29%. Popatrzmy na wykres miedziowego giganta w szerszej perspektywie.

Poziom 140 PLN wciąż ważnym oporem

Dziś miało miejsce kolejne podejście ceny pod poziom 140 PLN. Poprzednio kurs KGHM utrzymywał się w konsolidacji pod tym oporem od początku sierpnia do połowy września. Następnie cena odpadła od tego poziomu i znalazła wsparcie w okolicach 112 PLN. Są to okolice szczytów z kwietnia 2019, które zadziałały teraz jako wsparcie na zasadzie wymienności funkcji. Technicznie spadki w okolice 112 PLN były ruchem powrotnym do wybitej linii trendu co widać dobrze na wykresie w interwale tygodniowym. Bieżący tydzień giełdowy rozpoczął się formacją świecową spadkowego pinbara, co może świadczyć o przynajmniej krótkotrwałym ruchu spadkowym. Przebicie oporu na 140 PLN otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów nawet w okolice 160 PLN czyli maksimów z 2013 roku.

 Wykres 1. Notowania KGHM, interwał tygodniowy

Wykres 1. Notowania KGHM, interwał tygodniowy

Dwa kluczowe poziomy na srebrze

Srebro od jakiegoś czasu znajduje się w korekcie po dynamicznych wzrostach z początku roku. Obecnie można zaznaczyć dwa kluczowe poziomy, które są respektowane przez cenę:

- opór w okolicach 26$ za uncję, który stanowił wsparcie dla ceny a 21.09.2020 doszło do mocnego przebicia tego poziomu i dziś zadziałał jako opór. Dzisiejsza świeca dzienna razem z wczorajszą tworzą formację objęcia (engulfing) sugerującą dalsze spadki;

- ewentualne spadki mogą nie potrwać długo, ponieważ w okolicach 22.50$ znajduje się silny poziom wsparcia, który już 3-krotnie bronił przed dalszymi spadkami.

Rozsądną strategią jest więc poczekanie na wybicie któregoś z poziomów i szukanie pozycji na reteście wybitego poziomu.

 Wykres 2. Kurs srebra (XAGUSD), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs srebra (XAGUSD), interwał dzienny

Czytaj także:

Miedź z perspektywą dalszych wzrostów

Kurs KGHM oczywiście związany jest z notowaniami miedzi. A ten surowiec radzi sobie bardzo dobrze. Obecnie cena porusza się w kanale wzrostowym. Okolice 3.03 wydają się być poziomem, który ma znaczenie. Cena wielokrotnie na niego reagowała. Gdyby więc miało dojść do spadków na miedzi, jednym z pierwszych sygnałów byłoby wybicie w dół wspomnianego wsparcia a kolejnym – wybicie w dół z formacji kanału cenowego.

 Wykres 3. Kurs miedzi (QC.F), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs miedzi (QC.F), interwał dzienny

Notowania: SREBRO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SILVER/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk