• Odbierz prezent
Euforia funta po nowych informacjach w sprawie Brexitu
Z artykułu dowiesz się:

- Co spowodowało dzisiejsze silne umocnienie funta

Doniesienia związane z Brexitem znów mocno wpływają na kurs funta. Tym razem jednak są to wiadomości, które inwestorzy odczytali jako pozytywne dla brytyjskiej waluty. Przed brytyjskim parlamentem przemawiał dziś David Davies, który odpowiedzialny jest za proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Swoją cegiełkę do wzrostu kursu funta dołożył również przedstawiciel Eurogrupy - Jeroen Dijsselbloem

 

Jedną z najistotniejszych kwestii związanych z Brexitem jest to czy Wielka Brytania choć w części utrzyma dostęp do jednolitego rynku Unii Europejskiej. Jest to sprawa istotna nie tylko dla eksporterów i importerów, ale również dla instytucji finansowych, które korzystają z paszportu umożliwiającego im oferowanie usług obywatelom krajów członkowskich UE. Jest to również niezwykle ważna kwestia dla rynku pracy, gdyż w przypadku utraty dostępu do jednolitego rynku duże korporacje mogą zacząć 'emigrować' na kontynent, co negatywnie odbije się na stopie bezrobocia oraz zarobkach Brytyjczyków.

 

Opłata za dostęp do rynku UE?

Davies, przemawiając dziś przed niższą izbą parlamentu (Izba Gmin), zasugerował, że rząd może rozważyć płacenie Unii Europejskiej za dostęp do jednolitego rynku.

Davies podczas został zapytany czy rozważana jest kwestia płatności w jakiejkolwiek formie, by utrzymać dostęp do jednolitego rynku. Odpowiedział, że "Głównym kryterium jest to, abyśmy wynegocjowali jak najlepszy dostęp dla naszych towarów i usług do rynku UE. Jeśli to wymagałoby również tego o co zostałem zapytany to oczywiście wzięlibyśmy to pod uwagę".

 

Brytyjski rząd wyznaczył sobie deadline dla rozpoczęcia procesu wyjścia z UE (poprzez uruchomienie artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego) na koniec pierwszego kwartału 2017 roku. Do tego czasu rząd będzie się starał wynegocjować jak najlepsze warunku w sprawie dostępu do rynku UE, choć jeszcze niedawno wszystko wskazywało na to, że premier May będzie chciała rozpocząć proces Brexitu bez względu na wszystko.

 

Eurogrupa bardziej przychylna dla Wielkiej Brytanii?

W międzyczasie mogliśmy usłyszeć również wypowiedź Jeroena Dijsselbloema, przewodniczącego Eurogrupy. Ten stwierdził, że możliwe jest znalezienie rozwiązania, w którym Wielka Brytania będzie miała dostęp do rynku unijnego.

 

Funt w górę

Na fali tych informacji obserwowaliśmy silne umocnienie funta. Kurs GBP/USD przebił silny opór przy poziomie 1,253 i w ciągu półtorej godziny odnotował wzrost o około 140 pipsów, zbliżając się do szczytu z pierwszej połowy listopada przy poziomie 1,267.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk