• Odbierz prezent
Upadek ETH jest nieunikniony. Ekonomiczna abstrakcja Ethereum kwestią czasu

 

Jeremy Rubin, developer blockchain i doradca technologiczny projektu Stellar (XLM), na łamach portalu TechCrunch opublikował swoją odważną prognozę - kryptowaluta ETH, nie zaś sama platforma Ethereum, upadnie, a jej cena będzie powoli spadać aż do zera. W jaki sposób autor artykułu uzasadnia swoje kontrowersyjne przewidywania?

 

Ether nie jest potrzebny

Jeremy Rubin w swoim tekście zaznacza, że nie musi przekonywać osób, które twierdzą że platforma Ethereum nie odniesie sukcesu i jej powszechna adopcja nie będzie mieć miejsca, ze względu na problemy skalowalności, zbyt niskiego bezpieczeństwa smart-kontraktów, a także konkurencji ze strony innych, szybciej rozwijających się platform blockchain. Konsekwencją porażki projektu Ethereum będzie utrata wartości kryptowaluty Ether (ETH).

Rubin w większym stopniu kieruje jednak swoje prognozy do osób, które są przekonane, że Ethereum będzie w przyszłości wiodącą platformą blockchain, która odniesie sukces, rewolucjonizując wiele branż i sektorów gospodarki. Paradoksalnie, nawet wtedy notowania ETH będą systematycznie spadać do zera.

Ethereum bowiem do swojego funkcjonowania teoretycznie nie potrzebuje ETH, które wg autora już niedługo stanie się kompletnie bezużyteczne.

 

Czym tak naprawdę jest Ethereum?

Ethereum jest zdecentralizowaną platformą opartą na technologii blockchain, służącą do wymiany wartości, tworzenia rynków, smart-kontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Sama jej istota wyklucza rzeczywistą potrzebę korzystania z jednej, uniwersalnej jednostki wymiany wartości, jaką obecnie jest kryptowaluta ETH.

W oficjalnym opisie platformy nie ma również propozycji wartości samego ETH. Do czego w takim razie służy? Bez wątpienia, głównym zastosowaniem kryptowaluty w systemie Ethereum jest dokonywanie opłat transakcyjnych w postaci Gas (wycenianym w Gwei, który jest 1 mld częścią ETH), określającym moc obliczeniową konieczną do wykonania konkretnej operacji. Dla przykładu, najprostsza transakcja wymiany wartości wymaga użycia min. 21 000 Gas, zaś smart-kontrakty znacznie więcej, w zależności od stopnia ich skomplikowania.

To, że ETH jest swoistym „paliwem” dla sieci Ethereum nie uzasadnia jednak jego wartości i nie uratuje go przed przyszłym spadkiem do zera. Mimo tego, że ETH jest obecnie wykorzystywane do wykonywania operacji w sieci, wcale nie znaczy, że jest do tego konieczne.

 

„BuzzwordCoinem” zapłacisz za Gas

Rubin podaje przykład wymyślonej na potrzeby artykułu zdecentralizowanej aplikacji o nazwie BuzzwordCoin (buzzword - ang. „modne słówko”), posiadającej własne tokeny w standardzie ERC20. Aby wykonać transakcję BuzzwordCoinami, potrzebne jest również ETH do opłacenia prowizji transakcyjnej w Gas. Jest to nie tylko niewygodne, ale również tworzy niepotrzebną współzależność. Wg autora, wygodniej byłoby zapłacić minerowi, który zrealizuje transakcję w BuzzCoinach, wysłanych bezpośrednio na jego adres. Płacenie za Gas nie za pomocą ETH jest nazywane „ekonomiczną abstrakcją” w środowisku Ethereum (w znaczeniu dosłownym może również brzmieć dwuznacznie).

Dzięki takiemu rozwiązaniu, tokeny znajdujące się na smart-kontrakcie nie będą miały żadnej niewygodnej współzależności z ETH.

 

„Ekonomiczna abstrakcja” Ethereum

Argumenty przeciw opłacaniu Gas za pomocą innych środków niż ETH to przede wszystkim:

  • brak powszechnego oprogramowania pozwalającego na dokonanie takich operacji
  • problemy w określaniu kursów wielu tokenów (zwłaszcza mniej popularnych)
  • istnienie smart-kontraktów, które nie posiadają tokenów
  • potrzeba wykorzystania ETH po przejściu na algorytm konsensusu Proof of Stake (PoS)

Czytaj także: Koniec kopania Ethereum? W jaki sposób Serenity i Casper odmienią ETH?

Ethereum to potężna platforma służąca do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i eliminujących potrzebę zewnętrznej kontroli smart kontraktów. Sam ether, będący jednostką transakcyjną w blockchainie Ethereum, jest drugą kryptowalutą pod względem kapitalizacji, ustępując jedynie bitcoinowi i osiąg.. Czytaj
Koniec kopania Ethereum? W jaki sposób Serenity i Casper odmienią ETH?

 

Wszystkie cztery argumenty broniące konieczności  wykorzystywania ETH w sieci Ethereum są dość łatwe do obalenia, wg Jeremiego Rubina.

Brak oprogramowania kreuje potrzebę i niszę, która prędzej, czy później zostanie wypełniona. Minerzy w sieci Ethereum wybierają transakcje na podstawie wartości Gas, wyrażonej w ETH, które powstało jeszcze przed istnieniem standardu ERC20. Pojawiają się już jednak rozwiązania, takie jak np. W-ETH, które mają za zadanie przedstawić ETH jako token ERC20 i odwrotnie, co zapewni możliwość dokonania opłaty za Gas przy pomocy jakiegokolwiek tokenu.

Wg współtwórcy Ethereum, Vitalika Buterina, takie rozwiązanie jest niepotrzebnym komplikowaniem działającego systemu. Rubin twierdzi jednak, że to irracjonalny argument, gdyż umożliwienie płacenia tokenami za Gas ułatwi i udogodni korzystanie z sieci.

 

Aby minerzy Ethereum mogli przyjmować opłaty za Gas w tokenach ERC20, muszą znać ich wartość. Potrzebują do tego oprogramowania, które pozwoli na bieżącą kontrolę rozbieżności w ich notowaniach, aby na tej podstawie selekcjonować transakcje. Problem z wyceną, zwłaszcza mniej popularnych tokenów, jest największym wyzwaniem dla wdrożenia ekonomicznej abstrakcji Ethereum.

 

Smart-kontrakty nieposiadające własnych tokenów mogą zapłacić za Gas przy pomocy jakichkolwiek tokenów, np. w stosunku pół na pół za pomocą np. LemoniadoCoina i Herbacianych Dolarów (fikcyjne nazwy tokenów).

Co więcej, w przyszłości minerzy Ethereum będą mogli wymienić niechciane tokeny uzyskane w ramach opłat transakcyjnych na preferowane, za pośrednictwem zdecentralizowanych giełd (DEX).

 

Eteryczna wartość Etheru

Jeżeli do funkcjonowania platformy Ethereum nie jest potrzebna kryptowaluta Ether, to jej użycie opiera się wyłącznie na wymaganiach samych minerów. Jeśli zaś opisane wyżej zmiany będą systematycznie wchodzić w życie, wykorzystanie ETH będzie coraz bardziej marginalne, czego skutkiem będzie powolny spadek wartości Etheru do zera, wg Jeremiego Rubina. Co więcej, Vitalik Buterin na portalu Reddit, zgodził się z większością tez o utracie wartości Etheru, jeśli platforma Ethereum nie będzie się rozwijać.

 

Ether (ETH) jest obecnie notowany poniżej trzystu dolarów (288 USD), co jest kwotą o 80% niższą od styczniowych szczytów. Kapitalizacja rynkowa ETH wynosi aktualnie 29,3 mld dolarów, co daje drugie miejsce w rankingu wyceny wg CoinMarketCap.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk