• Odbierz prezent
Ethereum (ETH) wyprzedza Ripple (XRP) w kapitalizacji u progu ważnej aktualizacji

Ethereum (ETH) po ponad półtoramiesięcznym okresie zajmowania trzeciego miejsca w rankingu kapitalizacji rynkowej, w środę 2 października wyprzedziła Ripple (XRP), ponownie stając się najwyżej wycenianym altcoinem. Ostatnie wzrosty notowań ETH mogą być związane z istotnymi wydarzeniami, jakie będą miały miejsce w styczniu, na czele z długooczekiwaną aktualizacja sieci o nazwie „Constantinople”.

 

 

Aktualna kapitalizacja rynkowa Ethereum wynosi ponad 15,5 mld dolarów, podczas gdy Ripple (XRP) jest wyceniane na niecałe 15 mld dolarów. W obecnej sytuacji jedyne przetasowania, jakich można oczekiwać w pierwszej trójce rankingu kapitalizacji, mogą wystąpić właśnie pomiędzy ETH i XRP. Kapitalizacja bitcoina (BTC) wynosi ponad 67 mld dolarów, co jest kwotą wyższą niż połowa szacowanej wartości całego rynku, zaś czwarty w rankingu kapitalizacji Bitcoin Cash (BCH) wyceniany jest na mniej niż 3 mld dolarów.

 

Ethereum, mimo bardzo słabego 2018 r., w ciągu ostatniego miesiąca zyskało ponad 32%, zaś w ciągu doby ponad 9% (ETH/USD), aktualnie oscylując wokół kursu 150 dolarów. XRP w ciągu ostatniego miesiąca zyskało zaś jedynie niewiele ponad 2% (XRP/USD), tracąc pozycję lidera altcoinów, którą odebrało ETH w połowie listopada 2018 r.

 

Systematyczne wzrosty Ethereum mogą być spowodowane odreagowaniem grudniowych spadków poniżej psychologicznej granicy 100 dolarów, a także samymi zmianami w sieci ETH.

Na 16 stycznia zaplanowany został długooczekiwany i wielokrotnie przekładany hard fork o nazwie „Constantinople”, mający wprowadzić Ethereum w finalną fazę rozwoju. Aktualizacja sieci rozpocznie proces systematycznego przechodzenia z algorytmu konsensusu Proof of Work na Proof of Stake, a także zmniejszy nagrodę za blok dla górników z aktualnych 3 do 2 ETH.

 

Czytaj także: Koniec kopania Ethereum? W jaki sposób Serenity i Casper odmienią ETH?

Ethereum to potężna platforma służąca do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i eliminujących potrzebę zewnętrznej kontroli smart kontraktów. Sam ether, będący jednostką transakcyjną w blockchainie Ethereum, jest drugą kryptowalutą pod względem kapitalizacji, ustępując jedynie bitcoinowi i osiąg.. Czytaj
Koniec kopania Ethereum? W jaki sposób Serenity i Casper odmienią ETH?

 

Oprócz tego, w styczniu w sieci Ethereum dojdzie do dwóch podziałów sieci (secesyjnych/mniejszościowych hard forków) w ramach których 11 stycznia wyodrębni się łańcuch Ethereum Classic Vision (ETCV), zaś 12 stycznia Ethereum Nowa (ETN - nie mylić z Electroneum). Wzrosty ETH mogą być pośrednio spowodowane również chęcią otrzymania nowo powstałych kryptowalut przez uczestników rynku.

Notowania: ETHEREUM

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ETHUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk