• Odbierz prezent
Ethereum kryptowaluty mining Nvidia

Kate Rooney w swym artykule na CNBC informuje o najnowszych danych dotyczących opłacalności miningu. Trwa również oczekiwanie na wyniki znanego producenta GPU – Nvidia. Czego można się spodziewać?

 

Jak przypomina autorka artykułu, w ubiegłym roku proces miningu kryptowalut był opłacalnym przedsięwzięciem. Wiele przedsiębiorczych osób uczyniło z kopania kryptowalut dochodowy biznes. W tym okresie coraz bardziej powszechnym zjawiskiem stały się koparki umiejscowione w piwnicach, pokojach służbowych czy akademikach.

Kate Rooney zwraca uwagę, że ten biznes przestał być opłacalny, jeśli wziąć pod uwagę kopanie Ethereum przy użyciu GPU.

Według analizy Susquehanna, miesięczny zysk z takiego miningu spadł ze 150 USD latem zeszłego roku do szacowanego zera USD w listopadzie tego roku. Susquehanna International Group jest firmą zajmującą się tradingiem, nowoczesnymi technologiami i analizami. Poniższy wykres opracowany przez tę firmę przedstawia opłacalność miningu Ethereum za pomocą GPU:

 

FXMAG kryptowaluty ethereum – czy mining znanej kryptowaluty nadal jest opłacalny? nvidia corp nvda.us ethereum kryptowaluty mining kopanie kryptowalut [mining] nvidia 1

Źródło: Susquehanna

 

W miningu urządzenia działają przez 24 godziny na dobę, konkurując w rozwiązywaniu złożonych problemów matematycznych z innymi tego typu urządzeniami na świecie. Urządzenie lub grupa urządzeń, które jako pierwsze rozwiąże dany problem, zarabia określoną ilość BTC, ETH lub innej kryptowaluty.

Hashrate lub inaczej szybkość, z jaką komputer może dokonywać tych operacji, spadła drastycznie dla Ethereum w tym roku. Wyższe hashrate jest lepsze dla minerów i daje dodatkową możliwość wydobycia kolejnego bloku i otrzymania nagrody.

Według danych z portalu CoinDesk, również wartość Ethereum w międzyczasie spadła o ponad 70% w tym roku. Obecnie cena ETH oscyluje w okolicach 205 USD.

We wtorek 13 listopada analityk Susquehanna – Christopher Rolland w notatce dla klientów stwierdził, że połączenie tych niekorzystnych czynników oznacza, że mining Ethereum przy użyciu GPU Nvidii „nie jest już dłużej opłacalny”.

 

W oczekiwaniu na wyniki Nvidii

Znana firma Nvidia w rezultacie tych czynników traci przychody ze sprzedaży. Roland zwrócił uwagę, że przychody spółki związane z kryptowalutami spadły o około 100 mln USD kwartał do kwartału. Przewiduje on, że przychody firmy związane z kryptowalutami będą „prawdopodobnie bliskie zera” w trzecim kwartale. Wyniki kwartalne Nvidii zostaną opublikowane w najbliższy czwartek.

W oczekiwaniu na wyniki spółki, Roland stwierdził: „Szacujemy bardzo niskie przychody ze związanej z kryptowalutami sprzedaży GPU w tym kwartale, zgodnie z wcześniejszym komentarzem zarządu, że nie będą one uwzględnione w prognozie firmy na trzeci kwartał 2018 r.”

Według analityka, „opłacalność miningu w trzecim kwartale 2018 r. nadal będzie się obniżać, gdyż cena Ethereum spadła o ponad 70% od początku 2018 r.”

Nvidia jest znaczącym beneficjentem boomu kryptowalutowego, który miał miejsce pod koniec ubiegłego roku, gdyż minerzy wówczas chętnie korzystali z kart graficznych tej firmy. Proces miningu był opłacalny, gdy cena Bitcoina wzrosła do 20 000 USD w zeszłym roku, a cena Ethereum wzrosła o ponad 8000%. Jednak, gdy ceny tych kryptowalut spadły drastycznie w 2018 r., również znany producent procesorów stracił możliwość czerpania zysków z aktywów cyfrowych. Popularność miningu kryptowalut umożliwiła wzrost ceny akcji Nvidii na początku tego roku. W lutym cena akcji spółki wzrosła po raporcie za czwarty kwartał 2017 r., który przewyższył oczekiwania Wall Street, wskazując na duży popyt na kryptowaluty.

Od tej pory cena akcji Nvidii spadła, szczególnie w czasie październikowej korekty na rynku. W ostatnim miesiącu cena akcji spółki spadła o 23%.

Raport Nvidii za trzeci kwartał ukaże się po zakończeniu sesji giełdowej w czwartek. Roland stwierdził, że wyniki finansowe spółki, a szczególnie prognoza na bieżący kwartał, mogą rozczarować inwestorów w tym tygodniu. Podniósł on rating akcji Nvidii z „neutralnego” na „pozytywny”, ale cena docelowa nadal jest obniżona z 250 USD do 230 USD.

Jak zareaguje rynek, dowiemy się już po czwartkowej sesji na amerykańskiej giełdzie. Jedno jest pewne – jak stwierdziła Kate Rooney w swym artykule, mining kryptowalut już nie jest tym, czym kiedyś był.

 

 

Notowania: NVIDIA Corp

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NASDAQ:NVDA/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk