• Odbierz prezent
ETF-u na bitcoina (BTC) nie będzie. SEC odrzuca ostatni wniosek

W środę 9 października amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych SEC odrzuciła wniosek o wprowadzenie na rynek funduszu ETF na bitcoina (BTC) zarządzanego przez Bitwise Asset Management na giełdzie NYSE Arca. Komisja jako powód niedopuszczenia do obrotu bitcoinowego ETF-u podała m.in. brak odpowiedniej ochrony dla inwestorów.

 

SEC odrzucił wniosek Bitwise Asset Management i NYSE Arca o możliwość wprowadzenia do obrotu ETF-u na bitcoina (BTC). Komisja stwierdziła, że wniosek nie spełnił wszystkich wymagań koniecznych do wprowadzenia nowego instrumentu inwestycyjnego do obrotu. Chodzi szczególnie o ochronę inwestorów przed potencjalnymi manipulacjami rynkowymi i podejrzaną aktywnością uczestników rynku kryptowalut. Odnosi się to o samego charakteru rynku bitcoina, który cechuje się bardzo wysoką zmiennością i sam w sobie jest podatny na manipulacje rynkowe, głównie ze względu na stosunkowo niską kapitalizację, a także rozproszony i całkowicie nieregulowany charakter.

 

Odrzucony przez SEC wniosek był ostatnim starającym się o wprowadzenie ETF na bitcoina na amerykański rynek. Oznacza to, że w najbliższym czasie długo oczekiwany i wzbudzający wiele emocji bitcoinowy ETF nie pojawi się w USA.

 

Najbardziej oczekiwany wniosek o utworzenie ETF-u na bitcoina od VanEck/SolidX na giełdzie Cboe został wycofany przez samą Cboe w piątek 13 września, bez podania jakiejkolwiek przyczyny. ETF na bitcoina wzbudza wiele emocji, ze względu na to, że pozwoliłby on m.in. inwestorom instytucjonalnym na inwestowanie w kryptowalutę, bez jednoczesnego podejmowania ryzyka depozytowego, związanego z zabezpieczaniem cyfrowych portfeli. Wielu obserwatorów rynkowych wciąż doszukuje się w dopuszczeniu ETF-ów na BTC na amerykańskiej giełdzie silnych bodźców popytowych. Po wczorajszej decyzji SEC trudno jednak oczekiwać, że dojdzie do tego w ciągu najbliższych miesięcy.

Czytaj także: Cboe znów wycofuje swój wniosek o Bitcoin ETF

Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) we wtorek 17 września poinformowała o wycofaniu przez giełdę Cboe wniosku o rozpoczęcie notowań ETF na bitcoina (BTC) zarządzanego przez VanEck i SolidX. To już kolejny raz, w którym najbardziej oczekiwany bitcoinowy ETF zostaje wycofany przez.. Czytaj
Cboe znów wycofuje swój wniosek o Bitcoin ETF

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk