• Sklep
  • Odbierz prezent
ETF indeks giełda S&P500

23 sierpnia portal CNBC poinformował o prognozach dotyczących sytuacji na amerykańskim rynku. Czy jest czego się obawiać? Jak przedstawia swój punkt widzenia ekspert znanego banku inwestycyjnego?

 

W czwartek 23 sierpnia w wywiadzie dla CNBC jeden z ekspertów – Michael Horan ostrzegł przed ryzykiem krachu na amerykańskiej giełdzie. Michael Horan jest szefem działu tradingu w firmie Pershing, świadczącej usługi finansowe. Warto wspomnieć, że Pershing LLC jest spółką należącą do znanego banku BNY Mellon, zarządzającą aktywami o wartości około biliona dolarów.


Dołącz do grona 1000 inwestorów, którzy jako pierwsi otrzymają swój egzemplarz FXMAG!

 

Stwierdził on, że pasywne inwestycje, takie jak ETF są przewartościowane i mogą spowodować  kolejny krach na rynku.

 

Czym są ETF?

ETF (exchange traded funds) – są to fundusze inwestycyjne, których celem jest wierne odwzorowanie zachowania danego indeksu giełdowego lub innego aktywa. Jednostki takich funduszy są notowane na giełdzie, gdzie można je kupować i sprzedawać, podobnie jak akcje. Inwestorzy mogą mieć ekspozycję na dany indeks, nie musząc kupować akcji spółek wchodzących w jego skład. Fundusze takie nie starają się uzyskać wyniku lepszego niż dany indeks, a jedynie wiernie go naśladować. To oznacza, że jeśli indeks, który odwzorowuje ETF rośnie do góry, wówczas ETF również wzrośnie, przynosząc zyski tym, którzy go nabyli.

Inwestorzy skupili się wokół tego rodzaju inwestycji w obliczu globalnego kryzysu finansowego, traktując takie aktywa jako sposób na zminimalizowanie ryzyka, przy jednoczesnym ponoszeniu stosunkowo niskich opłat.

Inwestorzy traktują takie fundusze jako łatwiejszą opcję w porównaniu z aktywnymi strategiami inwestycyjnymi, gdzie poszczególne akcje są wybierane na podstawie analizy.

 

Wzrosty nie będą trwać wiecznie…

Michael Horan powiedział w rozmowie z CNBC: „ Popularność pasywnych strategii inwestycyjnych wzrosła niewiarygodnie w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy w czasie ostatnich 2-3 lat… To jest dobre i zrozumiałe, że każdy pragnie pasywnej i łatwej ochrony majątku w przeciwieństwie do generowania bogactwa, ale teraz to doszło do takiego momentu, że niektóre ETF i niektóre indeksy są na przewartościowanych, zawyżonych poziomach.”

Stwierdził również, że zapewne każdy dostrzega, że jest to jeden z najdłuższych rajdów byka, jaki miał miejsce od dłuższego czasu. Wiadomo również, że kiedyś musi się on skończyć. Może nastąpić trudna sytuacja na rynku, kiedy inwestorzy będą chcieli zamknąć swoje pozycje. Szczególnie może to dotyczyć ETF i rynku obligacji.

W tym tygodniu indeks S&P 500 osiągnął rekord jako najdłuższy rajd byka w historii. Niektórzy analitycy argumentują, że ten ciągły wzrost nie może być kontynuowany już długo i krach jest nieunikniony. W takim przypadku posiadacze ETF mogą doświadczyć znaczących strat.

Według Horana, zwiększone regulacje bankowe, takie jak reguły Bazylea III utrudnią bankom zakup ETF. Stwierdził, że 5-10 lat temu banki miały większe możliwości ponoszenia ryzyka i mogły przejmować na siebie ryzyko klientów próbujących upłynnić swoje pozycje, ale w wyniku wprowadzonych regulacji i przepisów prawnych stało się to dużo trudniejsze.

Michael Horan podsumował, że „kiedy zrobi się tłok przy drzwiach, wyjście nastąpi – i pozostanie czekać, z jaką pozycją zostaniemy”.

 

Źródło: Silvia Amaro (CNBC)

 

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk