• Odbierz prezent
ETF na bitcoina (BTC) coraz dalej - SEC znów przesuwa decyzję ws trzech wniosków

Amerykański regulator finansowy SEC w poniedziałek 12 sierpnia po raz kolejny zdecydował się na odroczenie wydania decyzji w sprawie dopuszczenia do obrotu lub odrzucenia trzech ETF-ów (funduszy notowanych na giełdzie) na bitcoina (BTC). Fundusze docelowo miały pojawić się na giełdach Cboe oraz NYSE Arca.

 

SEC zdecydował się przesunąć w czasie wydanie decyzji w sprawie trzech bitcoinowych ETF-ów: VanEck/SolidX na giełdzie Cboe, Wilshire Phoenix oraz Bitwise Asset Management (oba na giełdzie NYSE Arca).

Najbardziej oczekiwany przez rynek wniosek od VanEck/SolidX został wycofany 22 stycznia przez wnioskodawcę, na niewiele ponad miesiąc przed ostatecznym terminem jego rozpatrzenia przez SEC, który wypadał 27 lutego. VanEck/SolidX ponownie złożyli wniosek o swój ETF na bitcoina 31 stycznia. Bitwise Asset Management złożył zaś swój wniosek 25 stycznia.

Amerykański regulator ma 240 dni na rozpatrzenie wniosków tego rodzaju, co oznacza że ostateczny termin decyzji w sprawie VanEck/SolidX wypada 13 października, zaś dla Bitwise 18 października. W przypadku wniosku Wilishire Phoenix jest to 29 września.

SEC jak dotąd nie dopuścił do obrotu żadnego z ETF-ów na bitcoina, argumentując swoją decyzję obawami o manipulacje rynkowe, sztuczny wolumen handlowy (wash trading) i relatywnie niską płynność rynku kryptowalut.

 

Największe nadzieje uczestników rynku kryptowalut skupiają się wokół propozycji ETF na bitcoina od VanEck/SolidX notowanego na chicagowskiej giełdzie Cboe, ze względu na jego charakter. Posiada on bowiem tzw. replikacje fizyczną, co jest równoznaczne z tym, że zakup certyfikatów inwestycyjnych będzie przekładał się na kupno BTC na rynku OTC. Pozwoli to inwestorom instytucjonalnym na inwestowanie w kryptowalutę, bez jednoczesnego podejmowania ryzyka depozytowego, związanego z zabezpieczaniem cyfrowych portfeli. Wielu obserwatorów rynkowych doszukuje się w dopuszczeniu ETF-ów na BTC na amerykańskiej giełdzie silnych bodźców popytowych. 

Czytaj także: Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

Nie od dziś wiadomo, że rynek kryptowalut, jako stosunkowo niewielki w porównaniu z wiodącymi giełdami papierów wartościowych i wręcz mikroskopijny w zestawieniu rynkiem walutowym, jest wyjątkowo wrażliwy na różnego rodzaju wiadomości i doniesienia medialne, zarówno te dobre, jak i złe. Nastroje in.. Czytaj
Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk