• Odbierz prezent
ETF na akcje giełdowe, zloto oraz ropę. Czy da się zainwestować w ropę, złoto, czy konkretne akcje giełdowe poprzez ETF? | FXMAG INWESTOR
Z artykułu dowiesz się:

Co to jest ETF na akcje giełdowe?
Czy istnieje fundusz ETF na złoto i ropę?
Definicja ETF na złoto
Fundusze ETF z ekspozycją na ropę

Interesując się funduszami notowanymi na giełdzie, najczęściej myślimy o nich jako o najprostszym i najtańszym sposobie “kupienia indeksu giełdowego”. W praktyce jednak ETF-y dają nam znacznie więcej możliwości zainwestowania w różne sektory gospodarki, konkretne klasy aktywów, a nawet wybrane surowce.

Jak inwestować w surowce, takie jak m.in. ropa naftowa i złoto?

Inwestowanie w surowce w czasach kryzysu już w zasadzie tradycyjnie zyskuje na popularności. Inwestorzy szukają w nich bezpiecznej przystani, sposobu na zachowanie wartości portfela, no i przede wszystkim zysków. Opinia, że surowce są dobre na kryzys jest jednak sporym uproszczeniem, które może nam zaszkodzić, zwłaszcza gdy nie wiemy jak inwestować w surowce i jakimi prawami rządzą się konkretne rynki.


FINAX INTELIGENTNE INWESTOWANIE
Partnere
m cyklu o funduszach ETF była platforma FINAX. Dzięki FINAX w prosty i wygodny sposób zainwestujesz w wybrane fundusze ETF. Więcej na temat misji oraz oferty naszego partnera znajdziesz na jego stronie internetowej pod tym linkiem.

Zainwestuj w fundusze ETF


 


W tym artykule jednak nie będę skupiał się na tym czy warto inwestować w konkretne surowce, ale na tym w jaki sposób najlepiej to zrobić.

Surowce dzielimy na trzy podstawowe kategorie:

  • Metale szlachetne: złoto, srebro, pallad, platyna (dwa ostatnie przez niektórych są zaliczane również do przemysłowych) 
  • Surowce przemysłowe: ropa naftowa, miedź, węgiel, ruda żelaza
  • Surowce rolne: soja, kawa, ryż, pszenica

Trzeba być świadomym tego, że każdy z tych rynków rządzi się własnymi prawami i inwestowanie na oślep może się dla nas bardzo źle skończyć.

 

Szczególnie ryzykowne jest spekulowanie na surowcach za pomocą kontraktów różnicowych CFD z dźwignią (o czym świadczą chociażby ostatnie anomalie cenowe na rynku ropy z marca i drugiej połowy kwietnia, które wyzerowały konta wielu, którzy byli przekonani, że będzie tylko rosnąć). Oprócz tego, instrumenty pochodne CFD ze względu na naliczanie ujemnych punktów swapowych nie nadają się do inwestowania średnio i długoterminowego. 

Jak się domyślasz, jednym ze sposobów inwestowania w surowce są fundusze notowane na giełdzie, choć nie należą one do najpopularniejszych ETF-ów. Warto też mieć świadomość tego, że korzystając z ETF-ów surowcowych zawsze musimy brać pod uwagę ryzyko walutowe i koszty przewalutowania, gdyż fundusze tego typu rozliczane w polskim złotym po prostu nie istnieją.

 

Najpopularniejszy ETF na złoto

Jednymi z najpopularniejszych ETF-ów surowcowych, szczególnie w obecnych czasach, są fundusze pasywne inwestujące w złoto, nazywane często “papierowym złotem”.

Decydując się na zakup takiego ETF-u, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych rzeczy.

W przypadku funduszy surowcowych niezwykle ważne jest to w jaki sposób jego zarządzający replikują notowania złota. Mówiąc prościej - w co tak naprawdę inwestują nasze pieniądze. 

 

Istnieją fundusze inwestujące w fizyczne złoto, kupujące sztabki lub monety bulionowe i przechowujące je w sejfach za pieniądze inwestorów. W ich przypadku bardzo istotne jest to w jakim stopniu przeznaczają środki od uczestników na zakup fizycznego złota (nigdy nie może być to 100%, gdyż to całkowicie zamroziło by płynność funduszu), ale im jest to więcej, tym większa szansa na dokładne odwzorowanie rynkowego kursu złota. 

Przed inwestycja koniecznie powinniśmy zajrzeć do prospektu emisyjnego, aby sprawdzić w jaki sposób złoto jest zabezpieczane i jakie są nasze prawa do zakupionego kruszcu (czy np. na żądanie możemy otrzymać go w fizycznej postaci).

W przypadku funduszy inwestujących w fizyczny surowiec bardzo istotna jest płynność i wartość środków znajdujących się w zarządzaniu (AUM). Najlepiej wybierać rozpoznawalne fundusze z wysoką płynnością i wysokim AUM, unikając mało płynnych, notowanych na mniejszych giełdach.

Istotne są też koszty zarządzania, przed inwestycją należy sprawdzić czy fundusz nie nalicza dodatkowych opłat za przechowywanie złota.

Najpopularniejszym ETF-em inwestującym w fizyczne złoto jest SPDR Gold Shares, notowany m.in. na nowojorskiej giełdzie NYSE Arca. Obecnie w zarządzaniu ma ponad 61 mld dolarów, za które zakupił ponad 36 mln uncji złota. Fundusz wycenia jednostki uczestnictwa na jedną dziesiątą uncji, złoto kupuje natomiast w 400 uncjowych (12,5 kg) sztabkach. 

Koszt zarządzania wynosi 0,4% rocznie.

Istnieją również ETF-y inwestujące w złoto za pomocą instrumentów pochodnych, a konkretnie kontraktów terminowych futures na złoto.

 

Co to jest contango i dlaczego musisz na nie uważać?

W przypadku funduszy inwestujących w dany surowiec za pomocą kontraktów futures musimy być świadomi występowania mechanizmu nazywanego contango. Kontrakty terminowe mają swój okres wygaśnięcia (albo rozliczenia), jednak zarządzającym funduszem zależy na utrzymaniu pozycji, a nie jej rozliczeniu, dlatego dokonują tzw. rolowania kontraktu, czyli sprzedają wygasający kontrakt i kupują nowy. Podczas rolowania kontraktu może dojść do sytuacji, w której cena spot surowca (aktualna cena rynkowa) jest niższa niż cena kontraktu futures rozliczanego w przyszłości. Przy rolowaniu wartość contango jest stratą funduszu, a warto wiedzieć że są one wykonywane cyklicznie. Zjawiskiem przeciwnym jest backwardation (czyli wtedy, gdy cena spot jest wyższa niż cena kontraktu wygasającego w przyszłości).

Contango jest szczególnie istotne w przypadku ETF-ów na ropę naftową, które zawsze inwestują w kontrakty terminowe. Podobnie jest w przypadku ETF-ów na surowce rolne - nie istnieją takie, które kupowałyby je fizycznie.

 

Czy da się ominąć contango?

Przy inwestycji w złoto za pomocą ETF-ów warto wybierać te fundusze, które nabywają fizyczny surowiec. W przypadku funduszu na ropę czy surowce rolne ominięcie contango jest w zasadzie niemożliwe, dlatego trzeba znać ryzyko, jakie się z nim wiąże. 

Oczywiście, można ominąć contango, inwestując krótkoterminowo i sprzedając jednostki funduszu przed rolowaniami kontraktu (daty rolowań są zawarte w harmonogramach). 

 

ETF-y tematyczne i sektorowe - jak zainwestować w wybrane akcje spółek i sektory gospodarki

Tak jak wspomniałem na samym początku - fundusze notowane na giełdzie dają nam też bardzo dużo możliwości zainwestowania w konkretny wycinek gospodarki, który nas interesuje.

 

Jeśli nie chcemy inwestować bezpośrednio w surowce, dzięki ETF-om mamy możliwość zainwestowania np. w spółki zajmujące się wydobyciem złota (np. iShares Gold Producers) albo produkcją i przetwarzaniem ropy (to też jest jakiś sposóļ na ominięcie contango). Istnieją też ETF-y tematyczne fundusze np. takie, które inwestują w spółki z indeksu S&P500, ale tylko te, które zajmują się np. produkcją mikroprocesorów. 

Jeśli interesuje Cię np. rozwój technologii blockchain możesz wybrać jeden z kilkunastu funduszy, który gromadzi w portfelu spółki wykorzystujące w swojej działalności blockchain.

 

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk