• Odbierz prezent
Esotiq i 5 innych spółek z GPW - ostatnie dni, by zgarnąć dywidendę

Najgorętsza część sezonu dywidendowego na warszawskiej giełdzie już za nami, ale w tym tygodniu inwestorzy z będą mieli ostatnią okazję by zapisać się na dywidendy 6 spółek, a jedna z nich jest szczególnie atrakcyjna pod względem stopy zwrotu. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (z uwzględnieniem cyklu rozliczeniowego T+2; w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Betacom – 4 września (20 września)
  • Industrial Milk Company – 5 września (14 września)
  • Grupa Kapitałowa Immobile – 5 września (21 września)
  • i2 Development – 6 września (20 września)
  • Esotiq – 6 września (10 października)
  • Protektor – 7 września (11 grudnia)

 

Stopa dywidendy

Wśród analizowanych spółek mamy jedną, która oferuje dwucyfrową stopę dywidendy. Jest nią Industrial Milk Company. Spółka zdecydowała się przeznaczyć 13 mln euro na wypłatę śródrocznej dywidendy (zaliczka na poczet dywidendy za 2018 rok). Na jedną akcję przypada 0,34 euro dywidendy, a więc przy aktualnym kursie 1,46 zł. Przy obecnej cenie akcji daje to stopę dywidendy na poziomie 11,5%.

Atrakcyjną stopę dywidendy oferuje także i2 Development. Spółka postanowiła przeznaczyć na wypłatę dywidendy nieco ponad 1/4 zysku z 2017 roku, a konkretnie 10,86 mln zł. Pozostała część zysku przeznaczona została na kapitał zapasowy. Na jedną akcję przypada 1,12 zł dywidendy, co daje stopę dywidendy na poziomie 7,4%.

Całkiem atrakcyjnie wyglądają także dywidendy wypłacane przez Betacom i Esotiq. W przypadku pierwszej z nich stopa dywidendy to 5,1%, a w przypadku drugiej 4,8%. Pozostałe spółki oferują już niższe stopy zwrotu: stopa dywidendy dla Protektora to 3,0%, a dla Grupy Kapitałowej Immobile 2,0%.

 

Historia wypłat

Najsolidniejszą historię wypłat dywidendowych z analizowanych spółek ma Betacom. W ciągu ostatniej dekady spółka tylko dwukrotnie nie wypłaciła dywidendy – za lata 2009 i 2010. W ubiegłym roku dywidenda była co prawda skromna i wyniosła tylko 0,05 zł na akcję (najniższa w historii), ale najbliższa dywidenda będzie już zbliżona do tych z wcześniejszego okresu i wyniesie 0,75 zł na akcję.

Protektor wypłaci w tym roku piątą dywidendę z rzędu. Będzie ona jednak najniższa w historii. To drugi rok z rzędu, w którym wysokość dywidendy przypadającej na jedną akcję wyraźnie spada, choć we wcześniejszych dwóch latach widoczna była tendencja rosnąca.

Grupa Kapitałowa Immobile wypłaci 0,07 zł dywidendy na jedną akcję, co jest trzecią z rzędu, a zarazem najwyższą dywidendą w historii spółki. Wysokość wypłacanej dywidendy rośnie jak na razie po 0,01 zł rocznie.

I2 Development i Industrial Milk Company wypłącają po drugiej dywidendzie w swojej historii na GPW. W przypadku pierwszej z nich jest ona niższa od poprzedniej, a w przypadku drugiej wyraźnie wyższa. Esotiq debiutuje z kolei jako spółka dywidendowa.

 

Podsumowanie

Stopa dywidendy od spółki IMC jest co prawda bardzo wysoka, ale z racji krótkiej historii dywidendowej trudno jest oczekiwać, że każdego roku będzie równie atrakcyjna (zwłaszcza, że rok wcześniej była 7-krotnie niższa). Polityka dywidendowa IMC zakłada, że spółka będzie wypłacać co roku dywidendę ze wskaźnikiem wypłaty do 10% skonsolidowanego zysku netto IMC oraz jej spółek zależnych i pod warunkiem, że spółka otrzyma zgody na wypłatę dywidendy od swoich kredytodawców. Druga ze spółek z wysoką stopą dywidendy – i2 Development – też nie ma jeszcze dostatecznie długiej historii dywidend, by móc oczekiwać w przyszłości również atrakcyjnych wypłat. Polityka dywidendowa spółki zakłada wypłaty w wysokości nie niższej niż 50% osiągniętego zysku netto. Jednym ze strategicznych celów spółki jest zwiększanie poziomu rekomendowanej wypłaty dywidendy.

Obie spółki jak na razie stanowią dla inwestorów budujących portfele dywidendowe atrakcyjną (w krótkiej perspektywie czasowej), aczkolwiek ryzykowną opcję. Realizacja polityki dywidendowej i dobre wyniki finansowe mogą na przyszłość przynieść całkiem niezłe zyski. Inwestorzy, którzy preferują solidniejsze spółki dywidendowe mogą zwrócić uwagę na Betacom, który po ubiegłorocznej słabej dywidendzie powraca do atrakcyjnych wypłat, a może przy tym pochwalić się długą i dość stabilną historią dywidendową.

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk