• Odbierz prezent
USA ostrzegają Koreę Północną
Z artykułu dowiesz się:

- Jak polityka wpływa na rynki

W weekend scena polityczna była dość burzliwa. Dziś inwestorzy mogą odczuwać tego skutki. Poniedziałek dla rynków to dzień bogaty w dane makroekonomiczne, ale również ważne deklaracje i zapowiedzi prominentnych polityków.

 

USA mają problemy z Azją

Miniony weekend nie zaczął się spokojnie. Zgodnie z przewidywaniami amerykańskiego wywiadu, w piątek Kim Dzong Un wydał rozkaz wystrzelenia drugiej już w tym miesiącu rakiety balistycznej. Korea Północna uznała test za udany. Kim Dzong Un miałby powiedzieć w sobotę, że całe terytorium USA jest w zasięgu Korei Północenj. Próba jądrowa nie przeszła bez echa. Donald Trump porozumiał się dziś z Premierem Japoni – Shinzo Abe w sprawie przeciwdziałania nuklearnego pokazu sił Pjongjangu. Strona amerykańska wyraziła także swoje rozczarowanie postępowaniem Chin, które nie podjęły żadnych kroków prewencyjnych, by zapobiec śmaiłym próbom Korei Północnej. To zaostrzyło i tak napięte relacje gospodarcze i polityczne Pekinu z Waszyngtonem.

Sytuacja jest poważna. W zeszłym tygodniu Izba Reprezentantów USA zadecydowała o nałożeniu sankcji na Rosję, Iran i dającą się we znaki Koreę Północną. Nie doszło także do rozstrzygnięcia konfliktu handlowego między USA a Chinami. Próba jądrowa Pjongjangu dolała oliwy do ognia, tym samym zaostrzając ryzyko polityczne i geopolityczne. Sprawa koreańska tak samo dzieli USA i Chiny, jak ich relacje handlowe.

Eskalacja konfliktu gospodarczego i rosnące ryzyko geopolityczne nie są dobrym sygnałem dla dolara amerykańskiego. Brak porozumienia z jednym z partnerów handlowych oraz niemożność przeforsowania reformy opieki zdrowotnej (Trumpcare) i podatkowej wywołują presję na USD.

 

Brexitowa dezinformacja

W weekend media obiegła informacja dotycząca jednej z istotnych kwestii dotyczących ustaleń brexitowych. Mianowicie – wolnego przepływu osób. Minister Finansów Wielkiej Brytanii – Philipe Hammond, miałby przekonać ministrów w rządzie Theresy May do zachowania wolnego przepływu osób w zamian za łagodne warunki rozwodowe z UE. Wyciek niepotwierdzonych informacji oburzył brytyjskiego ministra ds. handlu międzynarodowego. Liam Fox twierdzi, że taka rozmowa nie miała miejsca, a przynajmniej on nie był stroną w debacie. Jak podkreśla, Brytyjczycy decydujący się na Brexit postulowali właśnie za kontrolą granic, ograniczeniem napływu migrantów.

Ostatnie dane pokazują, że postępujący (choć do końca niewiadomo w jakim kierunku) Brexit osłabia brytyjską gospodarkę. W tym tygodniu ze względu na istotność danych dotyczących Wielkiej Brytanii, warto zwrócić uwagę na funta.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk