• Odbierz prezent
tokeny Ethereum ERC-20 smart kontrakty blockchain

Daniel Frumkin w swym artykule na investinblockchain podjął się wyjaśnienia, czym są tokeny Ethereum. Autor uważa, że jeśli zrozumiemy, jak działa Ethereum, pomoże nam to w łatwiejszym zrozumieniu natury kryptowalut. Jakie są standardy tokenów i czym się od siebie różnią? Jaka przyszłość czeka tokeny?

 

Ethereum jest zdecentralizowaną platformą, w ramach której mogą być tworzone smart kontrakty w języku programowania Solidity. Jest to podstawowa warstwa, która wspiera setki zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Za każdym razem, gdy nowe aplikacje są rozwijane w ramach Ethereum, mogą powstawać nowe tokeny. Ułatwienie tego procesu polega na tym, że Ethereum posiada zbiór standardów dla tokenizacji. Różne typy aplikacji są tokenizowane według różnych standardów w zależności od tego, do czego jest przeznaczona dana aplikacja. Dzięki tym standardom smart kontrakty i tokeny mogą łatwiej działać, a deweloperzy mogą łatwiej tworzyć dApps.

Można użyć analogii, że Ethereum jest dla dApps jak iOS lub Android dla aplikacji w smartfonach, czyli działa jak system operacyjny, który wspiera te aplikacje i ułatwia ich tworzenie.

Najbardziej powszechnym standardem dla tokenów Ethereum jest obecnie ERC-20. Oprócz niego są jeszcze inne standardy, takie jak ERC-223, ERC-721 i ERC-777.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Czym jest token ERC-20?

Standard ERC-20 jest używany powszechnie w smart kontraktach. Zawiera tylko 6 podstawowych funkcji, które czynią token użytecznym.

Pierwszą z nich jest funkcja totalSupply(), która określa całkowitą ilość tokenów, które zostaną utworzone w ramach danego projektu.

Kolejną funkcją jest transfer(). Jest ona używana do początkowej dystrybucji tokenów do portfeli użytkowników. Dzięki tej funkcji tokeny ERC-20 stały się tak popularne dla ICO, gdyż umożliwia ona łatwe wysyłanie tokenów do inwestorów po zebraniu środków.

Funkcja transferFrom() umożliwia posiadaczom wymianę tokenów z innymi użytkownikami po początkowej dystrybucji.

Załóżmy, że chcemy wysłać trochę tokenów innemu użytkownikowi, ta funkcja wykorzystuje nasz adres portfela Ethereum, adres portfela Ethereum odbiorcy i ilość tokenów do wysłania i realizuje tę transakcje.

Następna funkcja balanceOf() śledzi saldo tokenów w każdym portfelu.

Natomiast funkcja approve() ma na celu zagwarantowanie, że całkowita podaż tokenów w ramach danego projektu jest stała i nikt nie ma możliwości stworzenia dodatkowych tokenów.

Funkcja allowance() zapewnia, że transakcje są ważne zanim zostaną dodane do blockchainu. Gdy użytkownik chce przesłać trochę tokenów do innego portfela, ta funkcja sprawdza, czy wysyłający adres ma co najmniej tyle tokenów, ile wynosi ilość określona w funkcji transferFrom. W przypadku, gdy ten warunek nie został spełniony, transakcja jest nieważna.

Dzięki tym sześciu funkcjom powstało wiele tokenów i związanych z nimi platform i portfeli. Ten standard jest wykorzystywany w tysiącach projektów. W gruncie rzeczy najbardziej znane tokeny Ethereum są tokenami ERC-20 (np. VeChain, OmiseGo, Golem, BAT).

Podsumowując, tokeny ERC-20:

 • są obecnie standardem w tej branży,
 • składają się z 6 kluczowych funkcji,
 • są już używane przez tysiące różnych projektów kryptowalutowych.

 

Czym jest token ERC-223?

Standard ERC-20 jest popularny i użyteczny, nie jest jednak w pełni doskonały. Ma on pewną lukę, z powodu której doszło do utraty tokenów o wartości ponad 3 mln USD.

ERC-223 rozwiązuje ten problem. Transakcje są też wydajniejsze, gdyż wymagają jednego kroku zamiast dwóch, dzięki czemu są tańsze w porównaniu z ERC-20. Tokeny ERC-223 są wstecznie kompatybilne z tokenami ERC-20, co pozwala im zachować wszystkie oryginalne funkcjonalności, jednocześnie rozwiązując problem błędów.

Dzięki tym zaletom standard ERC-223 może kiedyś zastąpić ERC-20. Na razie większość portfeli Ethereum nie wspiera jeszcze tokenów ERC-223, więc ich przyjęcie do powszechnego użytku nie będzie szybkie. Jednak biorąc pod uwagę szybki rozwój rynku kryptowalut, nie powinno być zaskoczeniem, gdyby tokeny ERC-223 zyskały na popularności już w 2019 r.

Podsumowując, tokeny ERC-223:

 • naprawiają kluczowe błędy obecne w standardzie ERC-20,
 • wiążą się z niższymi opłatami,
 • są wstecznie kompatybilne z ERC-20,
 • nie zostały jeszcze wykorzystane w żadnych znanych projektach kryptowalutowych.

 

Czym jest token ERC-721?

Tokeny ERC-721 zdobyły sławę dzięki aplikacji CryptoKitties, która zyskała popularność pod koniec 2017 r. Tokeny ERC-721 różnią się od innych standardów tym, że umożliwiają deweloperom łatwe tworzenie tokenów NFT (non-fungible tokens) . Są to tokeny o unikalnej i niepowtarzalnej charakterystyce. Mogą mieć one różną wartość w ramach tej samej platformy. Tokeny NFT są wyjątkowo użyteczne, gdyż umożliwiają tokenizację unikalnych, indywidualnych aktywów. Obejmuje to nie tylko starannie hodowane cyfrowe koty w ramach CryptoKitties, ale także dużo więcej konwencjonalnych wartościowych aktywów, takich jak dzieła sztuki, drogie wina, nieruchomości, dyplomy i inne.

Jednym z najbardziej znanych projektów jest protokół 0x, który pracuje nad dodaniem wsparcia dla tokenów ERC-721 i innych standardów tokenów w wersji v2 zaplanowanej na koniec lipca 2018 r.

Innym projektem jest 0xcert, skupiający się na tokenach NFT, który pozwala każdemu tworzyć, posiadać i sprawdzać unikalne aktywa na blockchainie. Pozwala również deweloperom łatwo tworzyć dApps i smart kontrakty dopasowane do różnych typów unikalnych aktywów.

Ponieważ coraz więcej aktywów będzie podlegać tokenizacji, prawdopodobnie standard tokenu ERC-721 obejmie więcej zastosowań niż CryptoKitties.  Może znaleźć zastosowania w różnych dziedzinach, takich jak m. in. dzieła sztuki czy łańcuch dostaw.

Podsumowując, tokeny ERC-721:

 • są tokenami unikalnymi,
 • mogą być używane do tokenizacji unikalnych, indywidualnych aktywów,
 • po raz pierwszy zostały użyte w aplikacji CryptoKitties, ale mogą mieć dużo więcej możliwych zastosowań.

 

Czym są tokeny ERC-777 i ERC-820?

Podobnie, jak ERC-223, również ERC-777 mają na celu poprawę standardu tokenów  ERC-20 i są wstecznie kompatybilne z nimi.

Zarówno standard ERC-777, jak i ERC-820 korzystają z centralnego rejestru smart kontraktów w sieci Ethereum. Dzięki temu rejestrowi każdy może zweryfikować ich funkcje.

Tym, co wyróżnia standard ERC-777, jest szeroki zakres mechanizmów obsługi transakcji.

ERC-777 używa innych funkcji niż ERC-20. Zamiast funkcji transfer i approve używa funkcji send, która służy do przesyłania ETH.

ERC-777 umożliwia też wiele spersonalizowanych funkcjonalności, takich jak np. zwiększenie prywatności lub umożliwienie zarządzania środkami innym osobom w naszym imieniu. Pozwala także na wytworzenie dodatkowych tokenów lub ich wyeliminowanie, co może być przydatne w niektórych projektach.

Jak do tej pory, nie ma jeszcze żadnych znanych aplikacji opartych na standardzie tokenu ERC-777, więc dopiero się okaże, czy będzie się cieszył zainteresowaniem w przyszłości.

Podsumowując, tokeny ERC-777:

 • naprawiają kluczowe błędy w standardzie tokenów ERC-20,
 • są wstecznie kompatybilne z ERC-20,
 • używają funkcji służących do przesyłania ETH, dzięki którym transakcje są płynniejsze,
 • umożliwiają wiele spersonalizowanych funkcjonalności.

 

Przyszłość tokenów

Platforma Ethereum wciąż się zmienia i rozwija. Podczas, gdy obecnie na rynku dominują tokeny oparte na standardzie ERC-20, w przyszłości zapewne będzie coraz więcej projektów opartych na standardach tokenów ERC-223 lub ERC-777. Wiele projektów może być mało wartościowych lub bezużytecznych, ale część z nich może zmienić świat.

Czytaj także: Smart kontrakty - co warto wiedzieć?

Często możemy spotkać się z pojęciem smart kontraktów, jednak czy wszystko o nich wiemy? Czym są smart kontrakty? Jak działają? Jakie są ich najczęstsze zastosowania? Jakie mogą wiązać się z nimi wątpliwości? Jak wygląda ich przyszłość? J. R. Gutierrez postanowił przybliżyć te zagadnienia w przystęp.. Czytaj
Smart kontrakty - co warto wiedzieć?

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk