• Odbierz prezent
Epidemia uderza w rynek nieruchomości? Dom Development ze spadkiem sprzedaży i najprawdopodobniej bez dywidendy

Pandemia koronawirusa uderzyła w wiele sektorów gospodarki, do których bez wątpienia można zaliczyć rynek deweloperów nieruchomości. Problemy nie ominęły jednej z czołowych spółek deweloperskich na warszawskiej giełdzie, jaką jest Dom Development. Spółka opublikowała w poniedziałek 6 kwietnia wyniki sprzedaży za I kwartał 2020 r., które okazały się znacznie gorsze niż rok wcześniej. Na poniedziałkowej sesji akcje Dom Development tracą ponad 5%.

 

W pierwszym kwartale 2020 r. Dom Development sprzedał 815 lokali w porównaniu do 926 rok wcześniej, co jest spadkiem o niemal 12% r/r. Znacznie niższa okazała się również liczba lokali przekazanych do użytku - 549 w porównaniu do 1215 w pierwszym kwartale zeszłego roku (mniej o niecałe 55%). 

Spółka uspokaja jednak, że liczba sprzedanych i przekazanych do odbioru mieszkań byłą zgodna z założonym planem budżetowym, a także że jest gotowa na negatywne skutki pandemii koronawirusa dla rynku nieruchomości.

Dom Development zapewnia, że już wcześniej przygotowywał się do osłabienia koniunktury na rynku, czego skutkiem są rezerwy finansowe w wysokości 644 mln złotych (na ostatni dzień marca) oraz wskaźnik cap gearing (zadłużenie netto w stosunku do kapitałów własnych) na poziomie 4%.

 

Dom Development zwraca jednak uwagę na fakt, że oszacowanie wpływu pandemii SARS-CoV-2 na rynek nieruchomości i tym samym na wyniki finansowe spółki nie jest obecnie możliwe.

 

Spółka jak dotąd nie zaktualizowała swoich prognoz z początku marca, dotyczących przekazań mieszkań: w 2020 r. ma ona wynieść 3100 lokali (3661 w 2019 r.).

Spółka zawiesiła również rekomendację w sprawie wypłaty dywidendy za 2019 r. Początkowo miała ona wynosić 9,5 PLN na akcję.

 

Wyniki sprzedaży za I kwartał opublikował również Lokum Deweloper - 47 mieszkań sprzedano (89 rok wcześniej), 253 mieszkania mają zawarte umowy notarialne (167 rok wcześniej).

 

Na poniedziałkowej sesji akcje Dom Development tanieją o ponad 6,5% - aktualny kurs wynosi 62,6000 PLN.

Czytaj także: Dom Development z wynikami finansowymi za 2019 r. Spółka planuje wypłatę dywidendy

6 marca Dom Development przedstawił raport finansowy za 2019 r. W czwartym kwartale przychody były niższe niż przed rokiem. Okazały się też niższe od szacunków analityków. Wypracowany w tym okresie zysk był niższy niż rok temu, jednak przewyższył oczekiwania analityków. W całym 2019 r. spółka uzyska.. Czytaj
Dom Development z wynikami finansowymi za 2019 r. Spółka planuje wypłatę dywidendy

 

Notowania: Dom Development SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:DOM/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk