• Odbierz prezent
Epidemia uderza w największego windykatora - Kruk SA zaliczył bardzo słaby kwartał

Kruk SA, czołowa polska spółka zarządzająca wierzytelnościami, wchodząca w skład indeksu mWIG40, w piątek 10 kwietnia opublikowała wstępne dane finansowe za pierwszy kwartał tego roku. Zgodnie z przewidywaniami, Kruk mocno odczuł wpływ pandemii koronawirusa na swojej działalności, szczególnie w Hiszpanii i Włoszech. Mimo, że skutki pandemii zaczęły być odczuwalne dopiero w marcu, to spółka w całym kwartale odnotowała niemal 70% spadek inwestycji.

 

Kruk SA w pierwszym kwartale 2020 r. przeznaczył na zakup wierzytelności kwotę 57 mln złotych, co oznacza aż 68% spadek w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Tak znaczny spadek inwestycji jest argumentowany przez spółkę niepewnością związaną z sytuacją wokół pandemii koronawirusa, która wymusiła niższe nakłady inwestycyjne.

 

Wartość całkowita wierzytelności wykupionych przez Kruka wyniosła w pierwszym kwartale 505 mln złotych, podczas gdy rok temu było to 1,39 mld złotych, co oznacza spadek wartości o 64%.

W pierwszym kwartale wzrosła natomiast wartość spłat długów z nabytych portfeli wierzytelności. Wyniosła ona 477 mln złotych i była o 12% wyższa w perspektywie rocznej i o 0,4% wyższa w porównaniu do poprzedniego kwartału (IVQ 2019).

 

Spółka jako czynniki zagrożenia wymienia m.in. obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych wprowadzonych w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, a także przewiduje że epidemia koronawirusa będzie miała negatywny wpływ na wartość spłat długów z portfeli wierzytelności w nadchodzących miesiącach. Kruk nie wyklucza również, że może dojść do negatywnej wyceny pakietów wierzytelności w pierwszym kwartale.

 

Spółka już podczas publikacji wyników za 2019 r. prognozowała liczne problemy, którym będzie musiała sprostać w nadchodzących miesiącach.

Czytaj także: Kruk SA z niższym zyskiem i widmem dużych problemów w przyszłości

Czołowa spółka zarządzająca wierzytelnościami notowana na warszawskim parkiecie, jaką jest Kruk, opublikowała w czwartek 5 marca wyniki finansowe za 2019 r. Okazały się one gorsze niż w poprzednim roku, jednak zgodne z wcześniejszymi prognozami spółki. Mimo wzrostu przychodów, spadły zarówno zysk ne.. Czytaj
Kruk SA z niższym zyskiem i widmem dużych problemów w przyszłości

 

Notowania: KRUK SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KRU/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk