• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Energia słoneczna wyprze elektrownie jądrowe?
Z artykułu dowiesz się:

-co przemawia za zwiększeniem pozyskiwania energii słonecznej

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej dzięki temu, że koszt energii słonecznej spadł znacznie poniżej bariery konkurencyjności względem paliw kopalnych, odsetek elektryczności tworzonej z energii odnawialnej wzrośnie sześciokrotnie.

 

Według analityków grupy przemysłowej Abu-Dhabi, instalacje słoneczne oparte o technologię fotowoltaiczną do roku 2030 będą  pokrywały zapotrzebowanie rynku w przedziale od 8 do 13%.  W porównaniu do 1.2% na koniec zeszłego roku. Co więcej szacuje się, że do 2025 roku koszty uzyskania energii słonecznej spadną o 59% czyniąc ją najbardziej opłacalnym źródłem energii.

Według serwisu Bloomberg w rozwiniętych krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych, energia odnawialna zastępuje nuklearną oraz ogranicza pozyskiwanie elektryczności z paliw kopalnych takich jak gaz i ropa. Kalifornijskie PG&E Corp. proponuje zamknięcie dwóch elektrowni jądrowych na rzecz taniejących źródeł odnawialnych. „Nawet spadające ceny węgla i gazu spowodowane nadwyżką zapasów, nie zmienią tego, że źródła odnawialne będą najtańszym źródłem pozyskiwania energii w większości miejsc na świecie do roku 2030.” Komentuje w swoim raporcie New Energy Finance.

 

Ekspansja energii słonecznej

„Przejście na źródła odnawialne jest w toku, na czele z energią słoneczną, spadek kosztów produkcji, do spółki z innymi sprzyjającymi czynnikami spowodują, że wykorzystanie energii słonecznej drastycznie wzrośnie na całym świecie” komentuje Adnan Amin, dyrektor generalny IRENA.

New Energy Finance także prognozują dynamiczny wzrost wykorzystania energii słonecznej, która do 2040 roku ma pokrywać ponad 15% ogólnego światowego zapotrzebowania. „Prognozy IRENA mają sens, ceny energii słonecznej będą maleć, bez względu na czynniki zewnętrzne” komentują.

Według IRENA n rynkami dla energii słonecznej są Brazylia, Chile, Israel, Jordania, Meksyk, Filipiny, Rosja, RPA, Arabia Saudyjska oraz Turcja. Zdolność produkcyjna do 2030 roku powinna wynieść od 1760 do 2500 gigawatów, w porównaniu do 227 gigawatów na koniec 2015 roku.Taką przepustowość mają także zapewnić nowe sieci przesyłowe tworzone specjalnie z myślą o energii z różnych źródeł.

 

Oszczędności w technologii

Koszt energii słonecznej na koniec 2015 roku wynosił około 13 centów za kilowatogodzinę. To więcej niż cena za kilowatogodzinę energii pozyskanej z paliw kopalnych, która waha się między 5 a 10 centami. Jednak do roku 2030 koszt budowy elektrowni słonecznej ma spaść z poziomu 1,80 dolara w przeliczeniu na 1 wat wydajności do 79 centów. To właśnie tam będzie szukać się oszczędności, gdyż koszt budowy elektrowni na węgiel to 3 dolary za wat natomiast elektrownie gazowe to cena 1,00 do 1,30 dolara.

Obecnie najtańsza energia słoneczna została sprzedana w Dubaju, gdzie na przetargu osiągnięto cenę 2,99 centa za kilowatogodzinę.


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk