• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Energa rośnie po opublikowaniu wyników kwartalnych

Grupa Energa opublikowała w czwartek 30 maja wyniki finansowe za pierwszy kwartał, które wykazały znacznie, bo o niemal 100 mln złotych, niższy zysk niż rok wcześniej, jednak przy osiągnięciu zauważalnie wyższych dochodów ze sprzedaży. Kwartalne wyniki jednego z czołowych polskich dostawców energii elektrycznej przypadły do gustu akcjonariuszom, co przełożyło się na ponad 5% wzrost notowań spółki na zamknięciu czwartkowej sesji.

 

Energa osiągnęła w pierwszym kwartale tego roku 186 mln złotych skonsolidowanego zysku netto, wobec 275 mln złotych zysku rok wcześniej (spadek o ponad 32%). Zysk EBITDA wyniósł w pierwszym kwartale 554 mln PLN (wobec 626 mln PLN rok wcześniej). Ogromna większość całego zysku wypracowanego przez grupę pochodzi z działalności dystrybucyjnej, znacznie mniej z produkcji energii, zaś najmniej z samej sprzedaży. Jednostkowa strata w pierwszym kwartale wyniosła 32 mln PLN wobec 50 mln PLN r/r.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły w pierwszym kwartale 2,97 mld złotych i były wyższe o 12,5% od wyniku z poprzedniego roku (2,64 mld PLN).

Spółka w swoim komunikacie zauważa również, że przez kolejne trzy kwartały 2019 r. może znajdować się pod silnym wpływem czynników regulacyjnych i rynkowych, takich jak wysokie ceny sprzedaży energii oraz tzw. zielonych certyfikatów, które mogą wpłynąć pozytywnie na wzrost przychodów.

 

Energa jest trzecim pod względem wielkości dostawcą energii elektrycznej w Polsce (ok. 17% udział w rynku obrotu energią), od grudnia 2013 r. notowanym na GPW. Większościowym akcjonariuszem (51% udziałów) spółki jest Skarb Państwa. Obecnie notowania spółki bliskie są historycznych minimów z końca 2016 r. (poniżej 7,7200 PLN) i wynoszą 7,6850 PLN, co jest wzrostem o ponad 5% w stosunku do kursu zamknięcia środowej sesji. 

Notowania: Energa SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ENG/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk